Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Môže seriál Netflixu za nárast samovrážd u mladých? Štúdia to naznačuje

09.05.2019, 13:31 | reb | © 2019 News and Media Holding

Seriál 13 Reasons Why z dielne streamingovej služby Netflix mal premiéru koncom marca 2017. Podľa štúdie, za ktorou stojí americký Národný inštitút duševného zdravia (NIMH), môže mať vplyv na rekordný počet samovrážd mladých Američanov. Práve v mesiaci po jeho nasadení ich zaznamenali najviac.

  • Tlačiť
  • 0

Okrem NIMH sa na danom výskume podieľalo aj niekoľko univerzít a nemocníc. Spoločným cieľom bolo poukázať na potreby citlivého a zodpovedného zobrazovania samovrážd v médiách a populárnych formátoch a tiež vyzdvihnúť, prečo je táto téma dôležitá.

Práve apríl v roku 2017 bol prvým mesiacom, v ktorom bol na Netflixe nasadený nový seriál s názvom 13 Reasons Why s premiérou 31. marca. Vychádza z rovnomenného bestselleru amerického spisovateľa Jaya Ashera.

Rozpráva príbeh hlavného hrdinu, tínedžera Claya Jensena. Toho jedného dňa pred dverami čaká krabica s vlastným menom. Sú v nej nahrávky od Hannah, rovesníčky a tajnej lásky, ktorá pred časom spáchala samovraždu.

Hlas dospievajúceho dievčaťa na kazetách Clayovi hovorí, že ak práve počúva jednu z nich, aj on môže za to, že si siahla na život. Ako už názov seriálu napovedá, celkovo Hannah odhaľuje trinásť dôvodov svojej samovraždy, ktoré spája s ďalšími postavami.

Neprehliadnite

V každej epizóde sa hovorí o viacerých problémoch, ktorým Hannah pred smrťou čelila. Zlé vzťahy v rodine,  medzi priateľmi či duševné problémy, ktorým nepomáhal ani vplyv sociálnych sietí.

Ako píše NIMH, aj keď sa seriál teší diváckej priazni, nastolil jednu mimoriadne dôležitú otázku – mohol spôsob, ako Netflix zobrazoval samovraždu, ovplyvniť mladých divákov? A mohol ich ovplyvniť do takej miery, že si sami siahli na život?

Viac samovrážd mladých mužov

Výskumníci analyzovali dáta v rozmedzí piatich rokov od 2013 do 2017. Z výsledkov vyplynulo, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Netflix, samovraždy

Diskusia (0 reakcií)