Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Markíza dala preveriť účtovníctvo Kočnera. Čo hovorí analýza jeho firiem

15.06.2018, 11:42 | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

Televízia Markíza požiadala daniarov, aby preverili účtovníctvo firiem spájaných s Mariánom Kočnerom. Dôvodom sú zmenky za takmer 70 miliónov eur, o ktoré sa televízia súdi s podnikateľom. Podľa Markízy si buď M. Kočner nesplnil daňové povinnosti, alebo ich nezaúčtoval, ako mal.

  • Tlačiť
  • 4

Kočnerova spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., ktorá sa na súde domáha vyplatenia zmeniek, ako aj ich predchádzajúci vlastníci, neviedli podľa Markízy zmenky riadne v účtovníctve. Rovnako výnosy zo zmeniek neboli zdanené.

„Ide o viacnásobné porušenie zákona o účtovníctve, zákona o dani z príjmov a daňového poriadku. Spomínané spoločnosti mali zohľadniť vlastníctvo, prevod či nadobudnutie zmeniek v daňových priznaniach. Keďže tieto spoločnosti takto nepostupovali, samozrejme ani nezaplatili daň v zákonnej výške. Rozumne možno predpokladať, že nezaplatená daň môže byť vo výške niekoľko miliónov eur,“ uvádza Markíza v stanovisku.

Televízia z tohto dôvodu požiadala Finančné riaditeľstvo SR, aby tieto skutočnosti preverilo. M. Kočner sa k téme nevyjadruje, TREND ho oslovil s ponukou na rozhovor aj o jeho spore s Markízou, no zatiaľ nereagoval. 

Súd sa tým nechcel zaoberať

Markíza sa s M. Kočnerom o zmenky súdi. V spore o prvú v hodnote niekoľko miliónov eur už na Okresnom súde V v Bratislave televízia prehrala.

Televízia tvrdí, že zmenky sú falošné. Mal ich podpísať M. Kočner a bývalý majiteľ a riaditeľ televízie Pavol Rusko v roku 2000 ako súčasť urovnania sporu o vlastníctvo Markízy.

Neprehliadnite

Televízia ich pravosť spochybňuje posudkami rôznych znalcov, podľa jedného z nich zmenky neboli podpísané pred rokmi, ale mohlo sa tak stať aj nedávno. Odborníčka na dane Renáta Blahová zase vypracovala expertízu k účtovaniu zmeniek. Sudkyňa ich však nevypočula, rozhodla bez ich výpovedí.

TREND má k dispozícii odborné vyjadrenie k účtovníctvu. Zmenky mali prejsť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Marian Kočner, Markíza, spor, zmenky