Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kronerová, Nvota a ďalší žiadajú Laššákovú o zabezpečenie verejnoprávnosti RTVS

29.06.2018, 16:29 | SITA

Na potrebu zachovania a posilnenia kritického prístupu a investigatívy vo verejnoprávnych médiách upozornil ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) v otvorenom liste Slovenský ochranársky snem. Ako za ochranárov a ďalšie známe osobnosti informovali Juraj Melichár a Mikuláš Huba, šéfke rezortu kultúry, pod ktorý patria aj médiá, poslali 21. júna list so súborom požiadaviek a odporúčaní v súvislosti so situáciou v RTVS.

  • Tlačiť
  • 3

V otvorenom liste ministerke sa okrem iného konštatuje, že zachovanie a posilnenie kritického prístupu a investigatívy vo verejnoprávnych médiách je to, čo koncesionárska verejnosť od RTVS právom očakáva, a to aj vo vzťahu k ochrane prírody, krajiny a životného prostredia.

Pod list sa podpísalo 58 členov Slovenského ochranárskeho snemu, v ktorom nie sú iba environmentalisti, ale aj herci a ďalšie verejne známe osobnosti ako Mikuláš Huba, Juraj Nvota, Zuzana Kronerová, Zuzana Homolová, Daniel Pastirčák, Fero Guldan a ďalší. Obdobnú výzvu adresovali v polovici júna aj Rade RTVS a na vedomie ju dali aj Výboru NR SR pre kultúru a médiá a Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku.

Ministerku Ľ. Laššákovú žiadajú o „prinavrátenie skutočne verejnoprávneho charakteru RTVS, ktorého podstatou je služba verejnosti a nie prisluhovanie politickým stranám či iným záujmovým skupinám“.

Ďalej tiež chcú „systémové a systematické opatrenia na zabránenie šírenia dezinformácií, poloprávd a tzv. hoaxov vo verejnoprávnych médiách. Prehodnotenie požiadaviek dvanástich odchádzajúcich reportérov a reportérok RTVS, najmä ohľadom pôsobenia vedenia a manažmentu RTVS“.

Tvrdia, že „z logiky veci majú verejnoprávne médiá slúžiť verejnosti, a preto majú byť čo najviac nezávislé, na faktoch založené, kritické a objektívne. Ich veľmi dôležitou, výsostne potrebnou a nezastupiteľnou náplňou práce musí byť aj investigatíva“.

Ako ďalej píšu, podľa im dostupných informácií je to všetko „v súčasnosti v RTVS ohrozené, o čom svedčia početné prejavy nespokojnosti viacerých redaktorov a redaktoriek, ako aj odchod časti z nich z verejnoprávneho rozhlasu a televízie“.

Znepokojujú ich najmä niektoré personálne zmeny vo vedení spravodajstva po nástupe nového vedenia. Konkrétne ochranári spomínajú „nadštandardne vysoký podiel bývalých rezortných hovorcov a hovorkýň medzi tvorcami spravodajstva.

Sú presvedčení, že súčasná spoločenská i geopolitická situácia „si vyžaduje skúsených reportérov a spravodajcov schopných kritického pohľadu, rozumného uvažovania a kompetentnej analýzy faktov. Je preto potrebné, aby najmä na vedúcich postoch v RTVS pôsobili osoby spĺňajúce najvyššie kritériá odbornosti, profesionality, morálky a občianskej statočnosti. Aj z hľadiska ochrany prírody, krajiny a životného prostredia je kompetentný, kritický, otvorený, nezávislý, na faktoch založený a spoločensky angažovaný prístup médií k problémom viac ako dôležitý“.

V závere vyjadrujú vieru v to, že RTVS bude ochranárom, aj v budúcnosti aspoň takým dobrým partnerom, ako dosiaľ.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Ľubica Laššáková, Ministerstvo kultúry, RTVS