Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Káblovky tvrdia, že sú pripravené vyradiť Joj z ponuky

19.04.2017, 11:34 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Operátori združení v Asociácií prevádzkovateľov káblových telekomunikácií (APKT) sú pripravení vyradiť zo svojich ponúk stanice Joj, Plus a Wau. Združenie v tomto duchu komunikuje po tom, čo sa nedohodlo s televíziou na nových zmluvách. Podľa APKT Joj značne zdražela svoj obsah. Televízia tvrdí, že ide o kampaň zo strany asociácie a s väčšinou operátorov vedie rokovania smerujúce k podpisu kontraktov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 19

Tagy

APKT, TV Joj

APKT informovala už v predošlých dňoch, že niektorým operátorom v apríli skončí povolenie šíriť stanice Joj. V nových kontraktoch im televízia ponúka vyššie ceny za svoje lineárne stanice, ako aj archívy či OTT práva. Operátori považujú požadovaný poplatok za neprimeraný.

Aktualizované: „Ohradzujeme sa voči klamlivej kampani zo strany APKT. Nie sme však prekvapení rétorikou tejto asociácie, ktorej vedenie od začiatku pristupovalo k našim rokovaniam deštruktívne,“ reagovala televízia na aktuálny postup APKT.

Joj sa v predošlom týždni na otázku k údajnému zdraženiu nevyjadrila s tým, že cenové podmienky sú predmetom obchodného tajomstva. S jednotlivými operátormi majú televízie vyrokované podmienky samostatne, za každého koncového používateľa si pýtajú niekoľko centov. Po novom to má byť zo strany Joj viac. 

Naťahovali sa aj s Markízou

„TV Joj požaduje od operátorov za šírenie jej vysielania prehnaný poplatok, ktorým by sa táto stanica dotiahla takmer na úroveň najdrahších, prémiových filmových staníc. Súčasne požaduje, aby operátori zaradili programy Joj, Plus a Wau do základného programového balíčka, pričom odmieta možnosť zriadiť samostatný balíček Joj, ktorý by si záujemcovia mohli objednať samostatne. Pri takto nastavených podmienkach majú operátori len dve možnosti – prvou je výrazné zvýšenie cien za základný TV balíček, tou druhou je vyradenie TV Joj z ponuky,“ povedal prezident APKT Robert Ťavoda.

V podobnom duchu sa operátori vyjadrovali vlani aj pri Markíze, ktorá takisto zdražela svoje stanice vrátane SD signálu. Ani Markíza im neumožnila vziať si len hlavnú stanicu, ponúka ich v jednom balíku s kanálmi Doma a Dajto. Káblovky vtedy takisto pre zvýšené ceny hrozili vyraďovaním jej staníc, no napokon sa ku kroku žiadna z nich neodhodlala.

Je zrejmé, že stratou najsledovanejších domácich staníc by sa poskytovatelia okamžite dostali do značnej konkurenčnej nevýhody. Preto sa dá rétorika o vyraďovaní staníc vnímať najmä ako strategický krok v snahe dosiahnuť pri rokovaniach s televíziami kompromis – zníženie cien. S najväčšími hráčmi na trhu má navyše Joj, ale aj Markíza zmluvy platné na dlhšie obdobie. Na druhej strane ani televízie nemajú záujem nepokračovať v spolupráci s celou skupinou operátorov – znížili by si tým zásah v domácnostiach, ktorý je kľúčový z pohľadu ratingov a teda predaja reklamy. 

Joj hovorí o menení postoja APKT

Joj na margo APKT uvádza, že rokovania prebiehajú od vlaňajšieho novembra, no vždy, keď sa s asociáciou priblížili k riešeniu, tá ho na nasledujúcom stretnutí dementovala. Keďže neprišli k dohode na úrovni celej asociácie, začala televízia o podmienkach rokovať s jednotlivými operátormi. Prakticky to isté už skôr tvrdila aj APKT, ktorej sa nepodarilo dohodnúť jednotné podmienky pre svojich členov, a tak im odporučila individuálny postup. 

„Do asociácie patrí 22 operátorov, z nich traja neodpovedajú na naše snahy o komunikáciu, s ostatnými členmi prebiehajú bezproblémové bilaterálne rokovania, ktoré smerujú k podpísaniu kontraktov,“ tvrdí Joj.

„Na rozdiel od APKT, Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) rokuje s TV Joj veľmi profesionálne. SAKT združuje 89 prevádzkovateľov káblovej retransmisie, spolupracuje s nami na tvorbe zmlúv a so žiadnym operátorom neevidujeme konflikt,“ dodala televízia.

APKT však tiež tvrdí, že postup televízie sa nepozdáva ani niektorým ďalším káblovým a satelitným operátorom, ktorí sú pripravení takisto vyradiť stanice Joj. Žiadny z poskytovateľov však zatiaľ o tom oficiálne neinformoval. Platné kontrakty s Joj pred pár dňami potvrdili Skylink, Slovak Telekom, ale aj UPC, ktoré je členom APKT.

UPC však v stredu spresnilo, že súčasný kontrakt s Joj vyprší v krátkom čase, a tak vidí v súčasnej situácii možnosť vyradenia programov Joj ako reálnu. „Plne sa stotožňujeme s vyhlásením APKT. Potvrdzujeme, že v prípade nemennosti prístupu TV Joj sme podobne ako ostatní operátori pripravení programy TV Joj vyradiť,“ konštatoval hovorca UPC Jaroslav Kolár.

Z vyjadrenia Orangeu vyplýva, že sa s Joj zatiaľ nedohodol. „S partnerom stále rokujeme, podľa výsledku sa následne rozhodneme a prijmeme konkrétne opatrenia,“ reagovala PR manažérka Ivica Hricová. 

Operátori sa chcú vyhnúť zvyšovaniu cien 

Domáce komerčné televízie si prvé spoplatnenie vynútili ešte v roku 2015, keď nacenili svoj HD content a doplnkové služby typu archív. Postupne však spoplatnili obsah ako taký, teda aj SD vysielanie, ktoré bolo v minulosti zdarma. 

Neprehliadnite

APKT upozorňuje, že pre operátorov to spôsobuje dodatočné náklady. Viacerí z nich v súvislosti s tým v predošlých mesiacoch upravovali ceny pre koncových zákazníkov.

Podľa R. Ťavodu zvýšenie cien už niektorým operátorom spôsobilo nemalé ťažkosti a nikto z nich nebude riskovať opakované zvýšenie cien. „Keďže zo strany TV Joj, žiaľ, absentuje záujem o konštruktívny dialóg a rozumnú spoluprácu, operátorom neostáva iná možnosť, než vyradenie programov Joj z ponuky,“ zopakoval prezident asociácie kábloviek.

SAKT zatiaľ o svojom postupe voči Joj neinformoval, zástupca operátorov združených v tejto asociácii Vlastimil Lakatoš však pred časom pripustil, že tlak zo strany televízie na zvýšenie cien v rokovaniach evidujú. K rovnakému kroku ako APKT sa však nateraz podľa Sme nechystajú. 

Postoj Joj k ČT neschvaľujú

Operátorským asociáciám prekáža aj postoj Joj v súvislosti s českými stanicami, šírenými na Slovensku. Ako je známe, Joj požaduje, aby operátori vyradili po Nove a Prime aj Českú televíziu a menšie stanice Primy.

Podľa APKT sa tým Joj stavia do pozície akéhosi „regulátora“. „TV Joj vedie na tému dostupnosti programov nerelevantnú rétoriku. Nie je jediný dôvod, aby operátori upravovali ponuky podľa vyhlásení programových spoločností, pokiaľ sa to netýka ich vlastných programov,“ konštatuje APKT.

„Všetky vzťahy s akýmkoľvek českými alebo inými kanálmi operátori riešia priamo so samotným kanálom – podobne sa to rieši aj vo vzťahu k Českej televízii,“ pripomenul V. Lakatoš za SAKT.

Joj tvrdí, že aj v prípade požiadavky na nešírenie ČT ide o ochranu vlastného contentu. „Dlhodobo deklarujeme, že našou manažérskou povinnosťou je chrániť naše obchodné práva a vyzývame všetky subjekty, ktoré chcú na našom trhu obchodovať, aby mali licenčné práva vysporiadané. Televízie Prima a Nova už dokázali spustiť na Slovensku stanice s lokálnymi licenciami, čo je legislatívne korektný postup,“ uviedla televízia. Podľa Joj aj ČT vysiela na slovenskom trhu programy, ku ktorým nevlastní licenčné práva. 

APKT zvolilo vo svojom aktuálnom stanovisku ostrejší tón – tvrdí, že odmieta konfrontačný prístup Joj. „Vysielateľovi TV Joj zároveň pripomína, že to boli práve kábloví operátori, ktorí umožnili, aby táto televízia vôbec vznikla, keď ju pred rokmi pri začiatkoch vysielania bezplatne zaradili do svojich programových ponúk,“ uvádza sa v správe asociácie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 19

Tagy APKT, TV Joj