Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Joj podľa Rady prestrelila Ministrami. Dostala pokutu za vtipy o cirkvi

03.04.2019, 17:58 | Rebeka Kosečeková | © 2019 News and Media Holding

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na svojom ostatnom zasadnutí pokutu televízii Joj. Ako problémovú vníma epizódu komediálneho seriálu Ministri. Vyše tritisíc eur má Joj platiť za to, že v ňom podľa regulátora dehonestovala cirkev a jej predstaviteľov.

  • Tlačiť
  • 2

Joj dostala od Rady pokutu vo výške 3 319 eur za seriál Ministri, ktorý vysielala počas jesene. Námet bol zľahka inšpirovaný slovenskými reáliami, mapoval pôsobenie kontroverznej vlády na čele s jej predsedom. V jednej z odvysielaných epizód zo septembra si „posvietil“ na postoj štátnikov k cirkvi.

V spornej časti mala postava premiéra v úmysle vyhnúť sa národnej púti, a tak so svojím hovorcom hľadali vhodnú výhovorku. Napokon však súhlasil, že sa na tejto púti zúčastní, a to najmä kvôli možnému zvýšeniu volebných preferencií.

Premiér sa však musel vyspovedať u biskupa, ktorý prišiel priamo na Úrad vlády. Politik s tým nebol stotožnený a snažil sa ho podplácať. Vyrušovali ho napríklad nepríjemné skúsenosti z detstva, ktorým čelil v kostole. Neskôr sa v epizóde zo svojich hriechov spovedajú všetci ministri na ich obľúbenom mieste – v saune. V privátnom wellnesse si väčšinou zvyknú užívať radovánky.

Neprehliadnite

Podľa RVR zaznelo v tejto časti seriálu viacero výrokov, ktorými televízia porušila zákon. „Na základe odvysielaného obsahu vzniklo dôvodné podozrenie, či predmetný program mohol dehonestovať, či urážať predstaviteľov cirkvi, alebo jej stúpencov, zosmiešňovať výzor predstaviteľov cirkvi, význam cirkevných obradov, sviatostí, sexuálne správanie jednotlivých predstaviteľov cirkvi a veriacich, kresťanský spôsob života, či vieru samotnú,“ vysvetľuje Kancelária RVR v pracovnom materiáli k stredajšiemu zasadnutiu.

Rovnako malo vzniknúť podozrenie, že odvysielaný obsah mohol hrubo urážať skupinu veriacich a predstaviteľov viery a tým ich znevažovať či hanobiť.

Ako uvádza RVR, v seriáli odznelo v súvislosti s možným hanobením viery či náboženstva viacero výrokov týkajúcich sa svätej spovede.

Boli to napríklad repliky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Rada pre vysielanie a retransmisiu, TV Joj