Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Joj dostala vysokú pokutu za násilie vo filme, RTVS nedodržiavala kvóty

15.01.2020, 18:15 | reb | © 2020 News and Media Holding

Rada pre vysielanie a retransmisie udelila na svojom zasadnutí vysielateľom prvé sankcie v tomtu roku. Vysokú úhrnnú pokutu 16-tisíc eur a ďalšiu vo výške 4-tisíc eur dostala televízia Joj. Podľa Rady si opakovane nedala pozor na násilné scény vo filme Zabijaci, čím sa vo vysielaní previnila voči ochrane maloletých divákov.

  • Tlačiť
  • 1

Rada rozhodla, že problematické boli aj upútavky na túto kriminálku, ktoré obsahovali výňatky z programu znázorňujúce násilie. Opakovane ich zaradila televízia do vysielania aj cez deň v dopoludňajších hodinách.

Súčasťou sankcie je aj odvysielanie samotného filmu. Ten Joj zaradila v júni minulého roka dvakrát pred desiatou hodinou večer a označila ho ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov.

Obsahoval však násilie na živých bytostiach či sexuálne scény, ktoré podľa zákona podmieňujú klasifikáciu programu ako nevhodného pre divákov do 18 rokov. Podľa RVR došlo odvysielaním filmu k nesprávnemu uplatneniu jednotného systému označovania (JSO) a rovnako k porušeniu ochrany maloletých.

Neprehliadnite

Joj v stredu dostala aj ďalšiu finančnú sankciu, tentoraz za vysielanie menšej stanici Wau. Pokutu vo výške 4-tisíc eur má platiť za seriál C.S.I.: Kriminálka Las Vegas, ktorý označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov.

Televízia tak spravila napriek tomu, že film obsahoval detailné a naturalistické zobrazenie násilných aktov, slovnú agresivitu a expresívne vyjadrovanie. Aj v tomto prípade došlo k nesprávnemu uplatneniu JSO, podľa správnosti by mala byť označená „15“ v krúžku.

Tretiu a zároveň poslednú finančnú sankciu udelila licenčná rada v stredu spravodajskej Ta3. Tá musí zaplatiť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Rada pre vysielanie a retransmisiu, TV Joj