Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Producenti: Je neprijateľné, aby bola voľba riaditeľa RTVS o politickom obchode

19.06.2017, 09:33 | SITA

V dnešnej dobe, keď je demokratická Európa ohrozená dezinformačnými vojnami a návratom totalitných ideológií, sú nezávislé verejnoprávne médiá kľúčovým spoločenským ukazovateľom. Voľba generálneho riaditeľa RTVS je preto rovnako dôležitá, ako voľba generálneho prokurátora alebo ústavného sudcu, píše v liste poslancom pred utorkovým druhým kolom volieb šéfa verejnoprávnej RTVS Asociácia nezávislých producentov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Voľba priamo v pléne parlamentu zo svojej podstaty vnáša podľa asociácie do procesu politický rozmer. To, že sa stala výhradne predmetom politického obchodu, považujú za neprijateľné.

Asociácia nezávislých producentov žiada poslancov, aby prestali politicky kupčiť s verejnou inštitúciou, ktorú financujeme všetci. „Chovajte sa k nej zodpovedne a ako zástupcovia nás všetkých. Nezaujíma nás, ktorý politik má rád ktorého kandidáta či ktorý kandidát mu prekáža. Vaša voľba nie je vaším osobným rozhodnutím a nemá byť ani voľbou z pohľadu záujmov politickej strany, ktorú reprezentujete,“ zdôrazňuje Asociácia nezávislých producentov v liste poslancom.

Ako sa ďalej v liste poslancom uvádzajú, úlohou RTVS je kultivovať verejnú debatu, podporovať slušnosť, toleranciu a predovšetkým zodpovednosť a profesionalitu. Samotný proces voľby generálneho riaditeľa, žiaľ, neprebieha ani kultivovane, ani zodpovedne, zdôrazňujú nezávislí producenti. Preto žiadajú poslancov, aby posledné hodiny pred definitívnym rozhodnutím dokázali, že zastupovanie záujmov verejnosti berú vážne.

Filmoví a televízni producenti poslancov upozornili, že RTVS dokázala v posledných rokoch získať stratenú dôveru nielen u televíznych divákov, ale i u filmových tvorcov. Pôvodná filmová a televízna tvorba zaznamenala podľa nich zásadnú zmenu podmienok k lepšiemu. Výsledkom je množstvo úspešných koprodukcií, zahraničných ocenení, ale napríklad aj obnovenie pôvodnej animovanej detskej tvorby.

Preto je pre nich zarážajúce, že hlavnou témou politických diskusií je vymedzenie sa voči aktuálnemu manažmentu, namiesto toho, aby sa jasne pomenovalo, že vedenie RTVS v novom funkčnom období musí na pozitívny trend bezpodmienečne nadviazať, zdôrazňujú v liste poslancom NR SR.

K voľbe šéfa RTVS sa vyjadrujú aj ďalšie profesijné organizácie či osobnosti. Václava Miku priamo podporila napríklad Slovenská filmová a televízna asociácia, Asociácia producentov animovaného filmu či prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska a člena Výboru pre médiá Rady vlády Róbert Slovák

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Voľba nového šéfa RTVS