Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Havranova diskusia o Tisovi a Slovenskom štáte dostane lepší vysielací čas

13.03.2017, 14:10 | pol | © 2017 News and Media Holding

RTVS si v rámci svojej utorkovej programovej štruktúry pripomenie 78. výročie vzniku Slovenského štátu. Program tomu prispôsobí v televízii aj rozhlase, na Dvojke zaradí špeciálnu diskusiu s Michalom Havranom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Večera s Havranom bude hlavný programom tematického vysielania Dvojky. Diskusná relácia sa bude vysielať z Banskej Bystrice, presná téma znie Mýty o Slovenskom štáte a Jozef Tiso.

Namiesto obligátneho nočného slotu zaradí RTVS špeciálnu diskusiu v prime-time o 20:10. Mimoriadne potrvá dlhšie ako zvyčajne – takmer dve hodiny.

Hosťami relácie budú spisovateľ a publicista Silvester Lavrík, historici Jakub Drábik, Ivan Mrva a Anton Hruboň. Rozoberať budú vznik a existenciu vojnového Slovenského štátu, ako aj otázku zodpovednosti za deportácie, zákaz politických strán či mýtus prosperity a pokoja, ktorý dodnes vojnový štát obklopuje.

Na Dvojke pôjde v utorok o 22:30 dokument Muži roku 1938 zo série Magická osmička, o 23:20 bude nasledovať dokument Karol Sidor zo série Historická panoráma. RTVS v premiére uvedie 25. marca aj dokument Prvý transport.

V televíznom spravodajstve uvedie RTVS od utorka cyklus reportáží Sone Gyarfášovej Cesta k deportáciám – holokaust sa nezačal naložením ľudí do nákladných vagónov. Cyklus spomienok tých, ktorí prežili tragické chvíli z čias Druhej svetovej vojny sa ukončia 25. marca, v deň 75. výročia prvého transportu slovenských Židov do vyhladzovacích táborov.

Téme vzniku vojnového Slovenského štátu sa budú venovať utorkové Správy a komentáre na Dvojke. Na Rádiu Slovenska téma v rámci publicistiky dostane priestor v relácii Z prvej ruky s témou V čom sú pokusy o „alternatívny výklad“ dejín Slovenského štátu pre spoločnosť nebezpečné?.

Hlavný rozhlasový okruh odvysiela 13. a 14. marca o 21:00 dvojdielny dokument Petra Gettinga Vyzlečení z ľudskej podoby. Dielo sa venuje stovkám listov, ktoré napísali rodičia židovského pôvodu, aby zachránili svoje deti.

Rádio Slovensko sa 14. marcu venuje aj v cykle Príbeh na týždeň s podtitulom Od demokracie k totalite.

Vo viacerých programoch sa téme bude venovať aj Rádio Devín, ktoré špeciálny program začalo už v pondelok, keď v Ars rádiu o 14:20 hostí Peter Michalík diskutérov zo Stredoeurópskeho fóra o fašizme, ktoré sa bude konať večer 13. marca v Starej tržnici.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy RTVS, Slovenský štát

Diskusia (0 reakcií)