Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Fico naznačil, že Mika už pri kandidatúre nemusí mať podporu Smeru

15.02.2017, 18:05 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD, ktorá pred piatimi rokmi zvolila za šéfa RTVS Václava Miku, by už zaňho pri jeho prípadnej opätovnej kandidatúre nemusela hlasovať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu strany Roberta Fica.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

RTVS

Premiér v rozhlasovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo odpovedal v stredu aj na otázku, či Smer V. Miku znovu podporí.

„Každý má právo kandidovať, kto získa nejakú podporu,“ reagoval vyhýbavo predseda vlády. „Môj názor na Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu je všeobecne známy – to má ďaleko od verejnoprávnosti a to bude aj môj prístup k tomu, ako bude vyzerať voľba nového šéfa RTVS,“ naznačil postoj R. Fico.

Na podotázku, či to znamená, že Smer by V. Miku nepodporil, odvetil premiér moderátorovi „to je váš výklad“.

R. Fico ešte zdupľoval svoju kritiku verejnoprávneho telerozhlasu. „Slovenská televízia a rozhlas jednoznačne napomáhajú slovenskej opozícii. Toto jednoducho je fakt, na ktorom nemôže rozhlas ani televízia nič zmeniť.“

V roku 2012, keď Smer vládol sám, hlasovalo v parlamente za V. Miku 74 poslancov z 95 odovzdaných lístkov. V. Miku vtedy médiá označovali ako „nominanta“ ministra kultúry za Smer Mareka Maďariča.

V súčasnej koalícii sa Smer dostal pre RTVS do sporu s SNS, ktorá zablokovala zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. SNS zároveň naznačila svoj záujem o dosiahnutie vplyvu v RTVS.

V. Mika zatiaľ oficiálne nepovedal, či bude, alebo nebude kandidovať opäť. Zámer prihlásiť sa do voľby generálneho riaditeľa RTVS zároveň neprezentoval ešte nikto iný.

Téma RTVS je vo videu od času 18:38:

Ako uviedol R. Fico, nový generálny riaditeľ RTVS sa bude pravdepodobne voliť v júni tohto roka. Mikov päťročný mandát trvá do augusta.

Šéfa RTVS volí parlament na návrh výboru pre kultúru a médiá, ktorý záujemcov o post verejne vypočúva s projektmi riadenia telerozhlasu.

Výbor zverejní podľa zákona najneskôr 90 dní pred uplynutím funkčného obdobia generálneho riaditeľa výzvu na prihlásenie kandidátov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy RTVS

Diskusia (0 reakcií)