Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Favoritom Oscarov je film Roma. Toto je päť spôsobov, ako môže vstúpiť do histórie

22.02.2019, 05:01 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Bol to jeho srdcový filmový projekt. Mexický režisér Alfonso Cuarón sa ním vrátil do obdobia svojho detstva, v ktorom zohrávala významnú úlohu jeho opatrovateľka. Prežil ho v 70. rokoch v štvrti Roma v susedstve hlavného mesta Mexika. Snímka zbiera filmové ceny už niekoľko týždňov. O tom, že svoje víťazné ťaženie uzatvorí v nedeľu 24. februára na Oscaroch, nie sú zrejme žiadne pochybnosti. Tu je päť spôsobov, ako môže vstúpiť do histórie filmovej ceny.

  • Tlačiť
  • 1

1. Filmom roka bude zahraničná snímka

Ak Roma vyhrá kategóriu najlepší film, stane sa prvým titulom v inom ako anglickom jazyku, ktorý si toto najvyššie ocenenie v 91-ročnej histórii Ceny Akadémie odnesie. Postavy filmu Roma pritom hovoria španielsky.

Zahraničné filmy majú na Oscaroch svoju vlastnú kategóriu od roku 1956. Z času na čas sa však vyskytnú aj medzi snímkami nominovanými v kategórii najlepší film, ktorá je väčšinou vyhradená pre americké či britské filmy.

V tomto storočí boli v najvyššej kategórii nominované len dva zahraničné filmy. Tiger a drak v roku 2000 z Taiwanu a Láska v roku 2012 z Rakúska.

Neprehliadnite

V roku 2011 však vyhrala kategóriu najlepší film snímka The Artist, ktorá vznikla v koprodukcii Francúzska, Belgicka a USA. Išlo však o nemý film, ktorý vzdával hold kinematografii dvadsiatych rokov minulého storočia.

2. Najlepšou producentkou sa stane Hispánka

Prvá žena v histórii Oscarov bola nominovaná v kategórii najlepší film ako producentka v roku 1974. Bola to Julia Phillips za film Podraz s Paulom Newmanom a Robertom Redfordom. Cenu v tom roku aj vyhrala.

Odvtedy bolo v tejto kategórii nominovaných celkovo 102 producentiek, pričom od roku 1994 každý rok vždy aspoň jedna.

Tento rok si 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Alfonso Cuarón, Oscar, Roma