Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Extrém strieda extrém: Senzus a Drišľakoviny nahradia na STV dokumenty BBC

03.08.2010, 11:13 | Radoslav Augustín | © 2010 News and Media Holding

Presne 68 dielov Drišľakovín, občas striedaných Senzi Senzusom, STV vysielala každý utorok vyše 200 týždňov. Symbol televízneho gýču a programového úpadku STV túto jeseň končí.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

stv_logo

Rok 2010 bude koncom jedného televízneho fenoménu. Slovenská televízia od septembra ruší utorkový slot s ľudovou zábavou, napĺňaný predovšetkým reláciou Drišľakoviny. Slot sa vo vysielaní objavil 31. januára 2006. Divákov prekvapí opačným extrémom - v prime-time Jednotky sa po šiestich rokoch objavia dokumenty BBC.

Pred zaradením slotu s ľudovou zábavou sa v utorok večer obtýždeň striedali relácie Activity Show a Kto je zradca. Po ich zrušení STV zvolila lacnú reprízovú výplň v podobe relácie Senzi Senzus, ktorú nasadzovala vždy pri problémoch s obsadením prime-timu. Relácia sa chytila lepšie ako pokusy o premiérovú zábavu. STV vyčerpala všetky časti Senzusu a nasadila reprízy Drišľakovín, ktoré premiérovala ešte v roku 2002, za riaditeľa Milana Materáka. Keďže "východniarska" zábava z hľadiska sledovanosti dôstojne nadviazala na Senzus, STV objednávala od svojho košického štúdia nové diely.

drislakoviny2008_STV

Zdroj: STV

Slot fungoval asi 230 týždňov, pričom Drišľakoviny majú 68 dielov. STV slot sporadicky obsadzovala aj reprízami zostrihov Senzusu. Spočiatku mali programy podiely okolo 25 %, neskôr klesali k priemeru Jednotky. Momentálne - už od jari - opäť nastúpil Senzi Senzus. Naposledy mal v cieľovej skupine 12+ podiel 20 %, čo je pre Jednotku STV s priemerom okolo 15 % výrazný nadpriemer.

Drišľakoviny, ktoré STV vždy prezentovala skôr s rozpakmi, nikdy oficiálne nepredstavovala ako svoj pilier. Aj programoví riaditelia ako Petra Kolevská, ktorí chceli vysielať len programy s pridanou hodnotou, argumentovali za zachovanie vysokou sledovanosťou. Pre neustálu reprízovosť a nezrozumiteľnosť pre obyvateľov západného Slovenska sa postupne stali symbolom programového úpadku televízie a nútenú orientáciu na menej bonitného staršieho diváka, ktorý zostal pri jej obrazovkách po tom, čo sa začali komerčné stanice sústrediť na mladých.

Synonymum gýča

Drišľakoviny v médiách od roku 2003

2003

Hospodárske noviny
Akoby nestačilo, že deň predtým pustili v prime-time Drišľakoviny.

Domino fórum
Dostávam listy, prečo dávame program, ako sú Drišľakoviny. Mne však chodia čísla sledovanosti, podľa ktorých je to jedna z najpozeranejších relácií. (Richard Rybníček)

2005

Sme
Hlbokým hlasom prenesené frázy o tom, že televízia verejnej služby má byť národná, nestranná, vzdelávacia a ‚čojaviemčoešte' totiž neznamenajú vôbec nič, pretože môžu znamenať čokoľvek, podľa toho, kto to práve vykladá. Nikto presne nevie, či je dôležité vysielať predovšetkým pre poplatníkov, ktorí chcú telenovely, Drišľakoviny a SuperStar.

TV Oko
Neverím, že to tak môže fungovať. Divák, ktorého televízia osloví reláciou Drišľakoviny už predsa nebude pozerať nejaký intelektuálny program. (Zora Jaurová)

2006

Sme
Kto je to ten alternatívny divák? Ten, ktorý sa odmieta pozerať na Poštu pre teba, Senzi Senzus alebo na Drišľakoviny?

2006

Hospodárske noviny
Máme sa pozerať už len na Mojsejovú a Drišľakoviny? Máme byť všetci rovnakí? Veď to bolo v komunizme! (Dušan Hanák)

2007

Eurotelevízia
Drišľakoviny - Ľudová zábava z kultúrneho domu prežila už troch riaditeľov STV, ale ani jeden nemal chuť v nej niečo zmeniť a všetci vyznávali heslo: Kým sa diváci na priamočiary humor s nenáročnými rekvizitami pozerajú, neštúrajme sa v tom!

Žurnál
Za socializmu bol prejav hlásateľov a moderátorov kožený, ale dnes na obrazovky vtrhol druhý extrém - relácie ako Drišľakoviny, Senzi Senzus. (Ingrid Hrubaničová)

2009

Žurnál
Po výbornom Kňažkovom programe Takí sme boli nasledovali, ako inak, Drišľakoviny. Asi treba donekonečna opakovať, že je do neba volajúca drzosť, ak STV vyberá koncesionárske poplatky aj na to, aby vyrábala takúto „zábavnú" reláciu.

Sme
Výraz „podliezanie vkusu“ by som určite použila v prípade televízneho programu Drišľakoviny, ktorý vysiela televízia, ktorú si platíme všetci. (Eva Babitzová)

Žurnál
Českí intelektuáli často kritizujú stav Českej televízie. Keby si však zapli Drišľakoviny na STV, pochopili by, že medzi nebom a zemou sú veci, ktoré by české kultúrne prostredie jednoducho nepripustilo. (Vladimír Zvara)

Žurnál
To je gýč, nie ľudová zábava. Ak by STV propagovala ľudovú zábavu alebo kultúru, plnila by tým jednu z jej úloh, a to odovzdávanie kultúrneho dedičstva. Drišľakoviny tam nepatria. (Samuel Brečka)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy TV novinky na jeseň 2010