Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Európsky House od Cards či Homeland? Aj v našich končinách sú schopné seriály

18.01.2020, 12:00 | Martin Šuba | © 2020 News and Media Holding

Vybrali sme pre vás osem seriálových počinov o politike, médiách a súčasnom dianí vo svete, ktoré vznikli v uplynulých rokoch na európskej pôde. Svojou kvalitou môžu konkurovať známym americkým seriálom, akými sú House of Cards, The Loudest Voice alebo Homeland.

  • Tlačiť
  • 0

Téma politiky sa vo filmoch alebo seriáloch objavovala už dávno a politické dianie vo svete v uplynulých rokoch dáva tvorcom stále nové námety. Je to zároveň dobrá cesta, ako spopularizovať politiku a iné závažné spoločenské témy aj pre širšiu verejnosť, ktorá by sa jej inak nevenovala. 

1. Vláda (Borgen), 86% CSFD

Aj keď na Slovensku a v Česku sa názov seriálu obvykle prekladá ako „Vláda“, dánske slovo Borgen v skutočnosti znamená hrad. To odkazuje na sídlo dánskej vlády v Christiansborgskom paláci, na ktorého mieste pôvodne stál hrad. Je to jediné miesto na svete, kde sídli legislatíva, exekutíva aj jurisdikcia štátu.

Neprehliadnite

Seriál z prostredia politiky a médií v Dánsku sleduje príbeh dánskej premiérky Birgitte Nyborg zo stredovo-liberálnej strany Dánska. Hrá ju Sidse Babett Knudsen, známa aj zo známeho seriálu Westworld či filmu Inferno.

Jej reálnou politickou predlohou bola údajne Margrethe Vestager, dánska politička, súčasná viceprezidentka Európskej komisie v oblasti digitálnych technológií a komisárka pre hospodársku súťaž. Dánsko má na čele svojej aktuálnej vlády ženu. Je ňou Mette Frederiksen za stranu Sociálnych demokratov.

Premiérka Brigitte v seriáli rieši každodenné problémy súboja s politickými oponentmi a témy, ktoré sú pálčivé pre každý štát. Témy zdravotníctva, školstva či migrácie sa striedajú s témami špecifickejšími pre Dánsko.

Takouto je napríklad vzťah Dánska a Grónska, ktoré je autonómnym teritóriom Dánskeho kráľovstva či dve časti seriálu, kde dánska premiérka vystupuje ako mediátor medzi dvomi znepriatelenými africkými štátmi.

Vláda obsahuje tri série po desať častí. Premiéru mal medzi rokmi 2010 až 2013. Seriál získal aj osem ocenení a sedem nominácií.

BorgenZdroj: imdb.com

2. Okupácia (Okkupert), 80% CSFD

Pri tomto seriáli sa posunieme o kúsok ďalej na sever. Nórsky politický triler podľa knihy svetoznámeho autora kriminálnych románov a trilerov Jo Nesba sa odohráva v blízkej budúcnosti.

USA vystúpili z NATO. Novozvolená nórska vláda na čele s premiérom Jasperom Bergom si dala za cieľ úplne sa zbaviť prostredie znečisťujúcej ťažby ropy a zemného plynu v Severnom mori. Zastavuje jej ťažbu.

V Európe sa tento prístup stretáva s vlnou nevôle. Európska únia proti rozhodnutiu nórskeho premiéra protestuje, pretože je stále závislá od tradičných surovín a ruské špeciálne sily za súhlasu EÚ obsadzujú nórske ťažobné a spracovateľské zariadenia v Severnom mori, aby nórsku vládu donútili k obnove produkcie ropy a zemného plynu a získali vplyv nad štátom.

Premiér je dokonca unesený 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Európa, politika, seriál

Diskusia (0 reakcií)