Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EBU získala televízne práva od UEFA. Ďalšie futbalové kvalifikácie bude vysielať RTVS (aktualizované)

12.04.2013, 16:27 | Martin Poláš | © 2013 News and Media Holding

Z komerčnej televízie sa futbalová reprezentácia vráti na obrazovky verejnoprávneho média

  • Tlačiť
  • 1

Európska únia vysielateľov (EBU) združujúca prevažne verejnoprávne média z viacerých krajín starého kontinentu uzavrela kontrakt s Európskou futbalovou úniou (UEFA) na vysielacie práva k futbalovým kvalifikáciám Majstrovstiev Európy 2016 a svetovému šampionátu v roku 2018.

EBU

Zmluva zahŕňa takmer 300 zápasov vo vysokom rozlíšení, ktoré EBU získala pre svojich 30 členských krajín vrátane Slovenska.

Keďže členom EBU je aj Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), nasledujúce dve futbalové kvalifikácie sa objavia na obrazovkách verejnoprávnej televízie.

Aktualizované 12. 4. o 16:27: „Sme veľmi radi, že náš národný tím sa vracia v ďalších kvalifikáciách na obrazovky RTVS a my tak budeme môcť potešiť futbalových nadšencov oveľa väčším počtom kvalifikačných zápasov,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Prvými detailmi novej vysielacej štruktúry sú výkopy zápasov, ktoré by mali kopírovať hracie časy európskych pohárov a záverečného turnaja ME (18:00 a 20:45), prestane existovať koncept hracích dní piatok - utorok, keď sa v oboch týchto dňoch hralo 20 - 30 zápasov. Namiesto toho sa bude v jeden deň hrať 8 - 10 zápasov a dvojice hracích dní sú stanovené na štvrtok - nedeľa, piatok - pondelok a sobota - utorok. „Televízny divák tak dostane šancu vidieť oveľa väčší počet kvalifikačných zápasov,“ vysvetlil hovorca RTVS Richard Šümeghy.

EBU bude členom ponúkať prednostne zápasy národných reprezentácií na domácom ihrisku aj vonku, ktoré budú určené na free-to-air vysielanie. Koľko RTVS za práva EBU zaplatí, nie je zrejmé. Zverejnená nebola ani výška kontraktu medzi futbalovou úniou a EBU.

Okrem Slovenska pokryjú práva, ktoré získala EBU, aj susedné Česko a ďalšie okolité štáty. S najväčšími trhmi, ako sú Nemecko, Anglicko, Taliansko či Francúzsko však UEFA bude naďalej vyjednávať samostatne. Blízko k dohode je futbalová únia aj na trhu v USA.

UEFA televízne práva pre nasledujúce dve kvalifikácie predávala prvý raz ako celok, doteraz bolo praxou obchodovanie s jednotlivými národnými federáciami a ich marketingovými oddeleniami.

Zdroj: SITA

EBU už dávnejšie získala aj práva na všetky zápasy z majstrovstiev sveta v rokoch 2014, 2018, 2022. O prenosoch z európskeho šampionátu v roku 2016 vo Francúzsku ešte prebiehajú rokovania.

Aktuálnu futbalovú kvalifikáciu o postup na MS 2014 v Brazílii vysiela na Slovensku mužský kanál Dajto zo skupiny Markíza. V zakúpenom balíku získal 10 zápasov, ktoré stanici prinášajú nadpriemernú sledovanosť. Dajto je však dostupné menšiemu počtu divákov ako programové služby RTVS, kanál Markízy zatiaľ nie je zahrnutý ani v DVB-T, hoci tam podľa posledných informácií mieri.

Markíza futbalovú kvalifikáciu získala po tom, čo v tendri preplatila RTVS. V aukcii ponúk bola komerčná televízia ochotná zaplatiť vyššiu sumu ako verejnoprávna televízia.

  • Tlačiť
  • 1