Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Druhá séria Márie Terézie je hotová. Pozrite si jej teaser

26.07.2019, 16:31 | reb | © 2019 News and Media Holding

Nakrúcanie druhej minisérie Mária Terézia, ktorú diváci RTVS uvidia počas tohtoročných Vianoc, je dokončené. Posledná scéna, predstavujúca francúzsky vojenský tábor v Donauworthe pri Viedni, sa dokončila tento týždeň v Terezíne. Predchádzalo jej približne 500 filmovacích hodín počas 46 dní.

  • Tlačiť
  • 0

Ako približuje RTVS, filmový štáb sa v porovnaní s prvou sériou rozložil vo viacerých nových lokalitách. Okrem Arcibiskupského zámku v Kroměříži, Valtického zámku či Colloredo-Mansfeldského paláca v Prahe sa ocitol napríklad na českom Zámku Jaroslavice či historickom Vodnom mlyne Slup.

Herci sa na pľaci stretli aj v Mahenovom divadle v Brne, záhradách a interiéroch Trojského zámku v Prahe, barokovom divadle a zámku v Českom Krumlove.

Súčasťou pokračovania historickej minisérie budú aj zábery z pevnosti Terezín a zo zámkov Kačina, Jaroměřice nad Rokytnou, Roudnice nad Labem, z hradu Špilberk, z kostola sv. Tomáša a Loretánskeho námestia v Prahe.

„To, že väčšina z týchto priestorov je bežne dostupná verejnosti, spôsobilo filmárom mierne problémy. Najťažšie sa im pre obrovskú turistickú návštevnosť a pamiatkovú ochranu nakrúcalo na zámku a v divadle v Českom Krumlove,“ uvádza RTVS.

Dodáva tiež, že hoci bolo množstvo náročných scén so šermiarmi, kaskadérmi a početným komparzom, k najnáročnejším patrilo natáčanie vo Vodnom mlyne Slup.

„Scéna, keď kaskadéri priviazaní k točiacemu sa mlynskému kolesu, ktoré bolo chvíľku pod vodou a chvíľku nad vodou pri teplote okolo nuly, bola minimálne nepríjemná,“ uviedol producent RTVS Vladimír Burianek.

Štáb tvorilo okolo 130 ľudí zo štyroch krajín – okrem Slovenska, Česka aj Rakúska a Nemecka. V dňoch s veľkým počtom hercov a komparzistov sa na scéne pohybovalo 400 ľudí.

Celkovo sa vo filme objaví 70 hercov a takmer 2500 komparzistov, vojakov a hudobníkov. Zo Slovákov sa predstavia Táňa Pauhofová, Zuzana Mauréry, Alexander Bárta, Milan Ondrík, Peter Kočiš, Rebeka Poláková, Roman Poláčik, Ondrej Koval, Peter Oszlík, Roman Luknár a Vica Kerekes.

Tvorcovia využili okolo 900 kostýmov, požičiavali sa z Talianska, Španielska, Slovenska, Nemecka a Česka. Pre hlavné postavy sa museli kompletne ušiť, na niektoré sa použili látky od benátskej firmy, ktorá ich vyrábala aj pre prvú sériu.

Neprehliadnite

Aktuálne nasleduje strihanie natočeného materiálu. Budú sa vyrábať počítačové triky, zvukové efekty a nahrávať hudba so symfonickým orchestrom. Keďže herci pri nakrúcaní rozprávali rečou krajiny, z ktorej pochádzali – teda slovensky, nemecky a česky, film sa predabuje do všetkých troch jazykov.

„Úsilím RTVS je zabezpečiť pre dabing oboch hlavných postáv, teda Márie Terézie, ktorú stvárnila rakúska herečka Stefanie Reinsperger a jej manžela Františka Štefana Lotrinského v podaní Vojtěcha Koteka, rovnakých hercov ako v prvej sérii,“ avizoval V. Burianek.

Na druhej sérii spolupracovali RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film Viedeň.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Mária Terézia, RTVS

Diskusia (0 reakcií)