Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôchodcov chcú oslobodiť od koncesií. Návrh SNS pripraví podvyživenú RTVS o milióny

17.04.2019, 10:42 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Za vysielanie verejnoprávneho telerozhlasu by od januára 2020 už nemali platiť dôchodcovia a občania v hmotnej núdzi. Podľa súčasného znenia zákona pre nich platí polovičná sadzba, teda 2,32 eura mesačne. Predkladatelia novely z SNS tvrdia, že úspora týmto obyvateľom mierne zlepší životnú úroveň. Zároveň ale môže zhoršiť finančnú situáciu RTVS fungujúcej v nerozvojovom režime.

  • Tlačiť
  • 7

Od platenia koncesionárskych poplatkov sú dnes oslobodené fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, respektíve domácnosti, kde má takáto osoba trvalý pobyt.

SNS navrhuje, aby za RTVS nemuseli od januára 2020 platiť ani dôchodcovia, ktorí nemajú iný príjem zo zárobkovej činnosti ani nežijú v domácnosti s osobou s takýmto príjmom, a poberatelia dávky v hmotnej núdzi. Oboch skupín sa momentálne týka polovičná sadzba, platia teda 2,32 eura mesačne.

V prípade dôchodcov ide o všetkých poberateľov týchto dávok, teda nielen starobných dôchodcov, ale aj poberateľov invalidných, vdovských a vdoveckých a sirotských dôchodkov.

SNS v návrhu novely, o ktorom sa bude hlasovať na májovej schôdzi parlamentu, tvrdí, že je nevhodné vyberať koncesie – hoci aj v polovičnej výške – od týchto skupín, ktoré sú ohrozené rizikom chudoby. Ak by za RTVS platiť nemuseli, ročne ušetria 27,84 eura.

Neprehliadnite

„Po oslobodení týchto fyzických osôb od povinnosti platiť koncesionárske poplatky v polovičnej sadzbe dôjde k ďalšiemu miernemu zvýšeniu životnej úrovne týchto fyzických osôb,“ tvrdia poslanci vládnej strany.

Šéf SNS Andrej Danko o návrhu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy koncesionárske poplatky, RTVS