Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Disney musí ponúknuť kúpu celej televízie Sky, rozhodol regulátor

13.04.2018, 12:21 | ČTK

Americká spoločnosť Walt Disney musí ponúknuť prevzatie celej britskej platenej televízie Sky, pokiaľ v nej získa od americkej 21st Century Fox 39-percentný podiel a ak spoločnosť Fox nebude môcť kúpiť celú Sky sama. Rozhodol o tom britský protimonopolný úrad (CMA).

  • Tlačiť
  • 0

Spoločnosť Fox podnikateľa Ruperta Murdocha v televízii Sky už dlho vlastní 39 percent akcií a na jej úplnom prevzatí sa dohodla v decembri 2016.

V januári však úrad CMA predbežne rozhodol, že keby sa akvizícia uskutočnila, Murdochova rodina by mala príliš veľký vplyv na britské spravodajstvo.

Fox stále čaká na súhlas regulačných úradov. Situáciu komplikuje zámer americkej zábavnej spoločnosti Walt Disney, ktorá má v pláne kúpiť väčšinu aktivít 21st Century Fox, vrátane podielu v televízii Sky. Zatiaľ nie je ani jasné, ako sa k dohode postavia americké regulačné orgány.

Rozhodnutie regulátora znamená, že ak britská vláda chystané prevzatie Murdochovmu Foxu zablokuje, Disney bude musieť akcionárom Sky predložiť rovnakú ponuku, ak sa stane vlastníkom aktív Foxu. To znamená 10,75 libier za akciu.

Neprehliadnite

Spoločnosť Disney už skôr uviedla, že by od nej nemali žiadať, aby urobila ponuku na celú Sky, úrad však rozhodol inak.

Podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters chce Disney zvláštnu výnimku, ktorá by mu poskytla väčšiu voľnosť ohľadom kúpy zvyšku Sky, ak by od Foxu kúpil 39-percentný podiel.

CMA sa však domnieva, že získanie kontroly nad Sky môže byť považované za dôležitý cieľ pre získanie kontroly nad Foxom. Disney teda musí urobiť ponuku do 28 dní od nákupu aktív Foxu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy 21st Century Fox, Disney, Sky

Diskusia (0 reakcií)