Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

CME v Slovinsku ostane. Predaj televízií tu napokon stopla

21.01.2019, 16:12 | reb | © 2019 News and Media Holding

Majiteľ televízie Markíza, mediálna skupina Central European Media Enterprises (CME), nedokončí predaj svojich aktivít v Slovinsku. Kúpiť ich mala spoločnosť Slovenia Broadband, no obchod napokon neschválil miestny antimonopolný úrad.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

CME

Predaj aktivít v Slovinsku oznámila CME ešte v júli 2017. V rovnakom čase začala aj s predajom chorvátskych televízií. CME už skôr potvrdilo, že prostriedky, ktoré získa predajom televízií v oboch krajinách, použije na zníženie svojho dlhu.

Predaj televíznej skupiny TV Nova odobril regulátor v Chorvátsku v júli 2018. Podľa jedného z dvoch šéfov CME Michaela Del Nina uzavretie predaja pomohlo k 25-percentnej redukcii sumárneho dlhu od začiatku roka.

V prípade slovinskej Pop TV skupina CME predĺžila dlhodobý termín na uzavretie obchodu dokopy trikrát. Získať ju mala Slovenia Broadband, dcérska firma skupiny United Group. CME napokon v tlačovej správe vyhlásilo, že predaj sa neuskutoční.

Vedenie spoločnosti, ktorej patrí aj slovenská Markíza, uviedlo, že odkedy oznámila predaj televízií v Slovinsku, splatila úvery vo výške 370 miliónov dolárov. Hrubý dlh tak znížila o približne 30 percent.

Situácia na slovinskom trhu sa navyše podľa M. Del Nina nevyvíja zle. „V Slovinsku sme dosiahli level ziskov, ktoré sme tam nemali celú dekádu,“ uviedol.

CME malo v Slovinsku predať stanice PopTV, Kanal A, Brio, Kino a Oto. Rovnako ako servery 24ur.com a Voyo ich prevádzkuje spoločnosť Pro Plus. Predajom médií by získala mediálna skupina 165 miliónov amerických dolárov.

„Vždy sme tvrdili, že táto transakcia neodzrkadľuje náš postoj k podnikaniu v Slovinsku. Práve naopak, týmto aktivitám stále veríme, čo nám potvrdil aj silný rast za posledný rok. Tešíme sa na spoluprácu s tímom v Pop TV a pokračovanie našej tradície poskytovať objektívne spravodajstvo a najlepšiu zábavu v krajine,“ dodal druhý zo šéfov CME Christoph Mainusch.

CME tak zostáva pôsobiť v piatich krajinách – okrem Slovensk a Slovinska aj v Česku, kde vlastní televíziu Nova, a tiež v Bulharsku a Rumunsku. Mediálna skupina z účtovníctva vlani vyradili aktivity v Slovinsku, aktuálne ich však opäť začlenila. Podľa aktualizovaných údajov dosiahol prevádzkový zisk OIBDA v Slovinsku ku koncu septembra 2018 za posledných 12 mesiacov 20,8 milióna dolárov.

Najvýnosnejším trhom zostáva pre CME Česko, kde Nova a jej stanice minulý rok zinkasovali 158 miliónov dolárov, prevádzkový zisk OIBDA dosiahol 59 miliónov. Prevádzkový zisk celej skupiny bol na konci tretieho vlaňajšieho kvartálu takmer 21 miliónov dolárov, čo znamenalo 31-percentný medziročný nárast. 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy CME

Diskusia (0 reakcií)