Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americké seriály: Ktoré z vašich obľúbených čaká smrť a ktoré možno nie

27.08.2008, 13:39 | Ivan Krasko | © 2008 News and Media Holding

V septembri štartuje v Amerike nová televízna sezóna. V jesennej štruktúre je 27 seriálov, ktoré sa vysielajú aj u nás. Budúcnosť niektorých z nich je nahnutá.

  • Tlačiť
  • 19

V septembri štartuje v Amerike nová televízna sezóna. V jesennej štruktúre je 27 seriálov, ktoré sa vysielajú aj u nás. Budúcnosť niektorých z nich je nahnutá.

Niekdajšia veľká päťka. Posledná sezóna 2007/2008 nebola pre päticu kľúčových televíznych sietí dobrá. ABC, CBS, NBC, Fox a The CW súhrnne stratili desatinu trhu a na ich úkor rástli káblové televízie. Jediný, kto neklesal, bol líder Fox. Naopak, televízia The CW prišla až o štvrtinu divákov. Seriály na to doplatili tiež: ratingy sa zníži u všetkých titulov známych aj na Slovensku. V novej sezóne 2008/2009 sa očakáva ďalší pokles piatich sietí aj ich programov. Kým kedysi mal americký seriál priemernú životnosť päť sezón, teraz sa toto číslo začína znižovať.

Sledovanosť amerických televízií

V sezóne 2007/2008 a 2006/2007
(rating/share, diváci 18 – 49)

ABC 2,7/7 3,3/9
CBS 2,6/7 3,4/10
NBC 2,5/7 2,9/8
FOX 3,8/11 3,7/11
CW 0,9/2 1,2/3

Betty v podpriemere. Ako avizovali ABC a NBC, nadchádzajúca sezóna bude posledná pre Boston Legal a Pohotovosť (ER). Môže však byť aj pre ďalšie seriály. Nahnuté to má Škaredá Betty (Ugly Betty), ktorá si už nemôže dovoliť stratiť divákov. S prvou sériu dosiahla sledovanosť na úrovni priemeru svojej materskej televízie ABC. V rebríčku najsledovanejších titulov sezóny 2006/2007 skončila v prvej päťdesiatke. Druhá séria však skĺzla pod priemer stanice. S ratingom 2,5 % podliezla ABC o dve desatiny a v top rebríčku obsadila 71. miesto. ABC všetky seriály, čo skončili v červených číslach, jednoducho zrušila. Urobila len dve výnimky: tou prvou je Boston Legal, ktorému venuje ešte rok a potom ho definitívne ukončí. Druhou je práve Betty. Zachránil ju najmä dominantný ženský divák, na ktorého stanica nabalila reklamu. ABC ešte dala seriálu šancu a uvidí, či pri ňom diváčky ostanú, alebo prepnú inde.

Akvizície známe na Slovensku, ktoré pokračujú na jeseň v USA:


Seriál (štart novej série v USA, slovenský distribučný názov, slovenský držiteľ vysielacích práv)
ABC: Boston Legal V. (22. 9., plán Joj), Brothers & Sisters III. (28. 9., Bratia a sestry, STV), Desperate Housewives V. (28. 9., Zúfalé manželky, STV), Grey's Anatomy V. (25. 9., Klinika Grace, STV), Ugly Betty III. (25. 9., Škaredá Betty, Markíza)

zufale_manzelky_abc.jpgCBS: The Amazing Race XIII. (28. 9., Úžasné dobrodružstvo, STV), Cold Case VI. (28. 9., Odložený prípad, Markíza), Criminal Minds IV. (24. 9., Myšlienky vraha, Markíza), CSI: Crime Scene Investigation IX. (9. 10., C.S.I.: Kriminálka Las Vegas, Joj), CSI: Miami VII. (22. 9., C.S.I.: Kriminálka Miami, Joj), CSI: NY V. (24. 9., C.S.I.: Kriminálka New York, Joj), Ghost Whisperer IV. (3. 10., Spriaznení duchovia, STV), Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service VI. (23. 9., NCIS – Námorný vyšetrovací úrad, Markíza), Numb3rs V. (3. 10., Vražedné čísla, Joj), Two and a Half Men VI. (22. 9., Dva a pol chlapa, Markíza), The Unit IV. (28. 9., Špeciálne komando, Joj), Without a Trace VII. (23. 9., Bez stopy, Markíza)

csi_pas_cbs.jpgThe CW: Smallville VIII. (18. 9., Markíza), Supernatural IV. (18. 9., Hrozba z temnoty, Markíza)

supernatural_cw.jpgFox: Bones IV. (3. 9., Kosti, Joj), House M.D. V. (16. 9., Dr. House, STV), Prison Break IV. (1. 9., Prison Break: Útek z väzenia, Joj), The Simpsons XX. (28. 9., Simpsonovci, STV)

house_pas_fox.jpgNBC: ER XV. (25. 9., Pohotovosť, Markíza), Heroes III. (22. 9., Hrdinovia, Markíza), Law & Order: Special Victims Unit X. (23. 9., Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka, STV), My Name Is Earl IV. (25. 9., Volajú ma Earl, Joj)

heroes_pas_nbc.jpgŠkaredá Betty sa na jeseň ocitne v pozmenenom konkurenčnom prostredí. Jej tradiční rivali – Survivor (v minulej sezóne 3,9 %) na CBS, dvojblok sitkomov (2,6 %) na NBC a Smallville (1,3 %) na The CW ostávajú. Jasnú snahu útočiť na jej slot vo štvrtok o 20:00 však ukazuje Fox. Na rozdiel od minulej sezóny tu už nebude vysielať súťaž Ste chytrejší ako piatak? (Are You Smarter Than a 5th Grader?, 2,5 %). Najskôr sem plánoval preložiť hit minulej sezóny Moment of Truth. To by bolo pre Betty viac než zlé. Moment of Truth (5,6 %) by totiž obral Betty o najatraktívnejších divákov vo veku 18 – 49 rokov. Za minulú sezónu bol šiestym najsledovanejším programom.

Fox však zmenil plány a štart Moment of Truth odkladá na neskôr. Od septembra proti Betty nasadí novinku, reality šou Hole in the Wall. Podľa toho, ako sa predáva na medzinárodných trhoch, možno očakávať, že bude silnou konkurenciou.

Komu vymrie divák? CBS má spomedzi všetkých sietí najväčšie problémy zaujať diváka v produktívnom veku. Zato dominuje medzi staršími Američanmi; v kategórii všetkých domácností skončila ako trhová jednotka.

Kosti: Ich noví súperi v stredu večer


Pushing Daisies (ABC) – v sezóne 2007/2008 rating 2,7 % (18 – 49), čo bolo pre ABC priemerné. Priemerný divák mal 47,8 rokov
The New Adventures of Old Christine (CBS) – v sezóne 2007/2008 rating 3,3 % (18 – 49), čo bolo pre CBS nadpriemerné. Priemerný divák mal 48,7 rokov
Gary Unmarried (CBS) – programová novinka
Amerika hľadá topmodelku (America's Next Top Model, The CW) – jedna z najvýkonnejších relácií The CW, minulú sezónu s priemerom 2,0 %. Priemerný divák mal 29,9 rokov
Knight Rider (NBC) – programová novinka. NBC uviedla v sezóne 2007/2008 film, ktorý bodoval hlavne medzi mužmi 25 – 54 (6,4 %)

Pri tvorbe novej vysielacej štruktúry zvolila CBS konzervatívny prístup. Do ďalšej sezóny pustí aj seriály, ktoré sú pod jej priemerným ratingom 2,6 % (skupina 18 – 49). Ide o Odložený prípad (Cold Case, 2,4 %), Vražedné čísla (Numb3rs, 2,0 %) a Spriaznených duchov (Ghost Whisperer, 2,0 %). Odložený prípad má výhodu – sleduje ho dosť starších Američanov. Vo všetkých domácnostiach má rating 6,7 %, pričom priemer CBS je tu 6,2 %. Horšie sú na tom Vražedné čísla a Spriaznení duchovia s ratingmi 5,4 % a 5,1 %. Krivka klesá prudšie seriálu Spriazneným duchom. Navyše sa vysiela o 20:00 a kladú sa väčšie nároky na jeho výkonnosť. Ďalší prepad neprichádza do úvahy.

Útek z prime-timu. Fox má v štruktúre niekoľko seriálov, známych aj Slovákom. Spomedzi nich sú najmenej výkonné Kosti (Bones, 2,7 %) a Prison Break (2,7 %). Fox v novej sezóne odsúva Prison Break v pondelok z 20. na 21. hodinu, čo zásadne mení situáciu v neprospech seriálu. Čaká ho boj najmä medzi 21:00 a 21:30. Na ABC bude finišovať Let’s Dance (Dancing with the Stars), ôsmy najúspešnejší program minulej sezóny. NA NBC pôjde desiaty „naj“ program sezóny Hrdinovia (Heroes). CBS má tiež prichystaný nadpriemerne sledovaný sitkom Dva a pol chlapa (Two and a Half Men). Zhoršenie výsledkov Prison Breaku možno očakávať takmer s istotou. Čas ukáže, či bude pokles natoľko prudký, aby s tým Fox niečo robil. Faktom však ostáva, že Prison Break pomaly vypadáva z rebríčka top programov. Prvá séria bola na 34. mieste, druhá na 48. a tretia na 56.

prison_break_joj-1.jpg


Prison Break patrí medzi najmenej výkonné seriály amerického lídra, ktoré sa vysielajú u nás.

Väčšiu stabilitu za posledné roky ukazujú Kosti. Začínali na 55. priečke, potom klesli na 64. a naposledy sa vrátili na 56. miesto. Od septembra sa presúvajú z utorka na stredu. Amerika očakáva, ako si poradia s novým seriálom NBC Knight Rider. Ten je zameraný na mužského diváka, pričom Kosti sú úspešnejšie medzi ženami.

Istoty sezóny. Tvorca Zúfalých manželiek (Desperate Housewives) chce v seriáli pokračovať do roku 2011 a jeho plány nie sú nereálne. Seriál patrí v USA medzi najsledovanejšie a aj v novej sezóne ho nečakajú žiadne nášľapné míny. Bude sa vysielať v rovnakom konkurenčnom nastavení ako doteraz. Za vodou je tiež Dr. House (House M.D.). Aj keby stratil tretinu divákov, stále bude pre Fox nadpriemerne úspešný. Podobne sú na tom C.S.I. Las Vegas a Miami, Dva a pol chlapa, Hrdinovia, Klinika Grace (Grey’s Anatomy) či Bratia a sestry (Brothers & Sisters). Všetko sú to tituly, na ktoré sa americké televízie môžu spoľahnúť aj na jeseň 2008.

Vekové skupiny:
18 – 49: veková kategória najzaujímavejšia pre zadávateľov reklamy
všetky domácnosti: vyjadruje, koľko domácností sledovalo daný program. Neberie sa ohľad na to, či má domácnosť jedného člena alebo viacerých 2+: vyjadruje sledovanosť medzi divákmi staršími ako dva roky. Mediálne.sk s týmito dátami pre väčšiu prehľadnosť textov nepracuje Ďalšie štandardné vekové skupiny: 18 – 34, 25 – 54, 12 – 34, 12 – 17

Poznámka: Redakcia Mediálne.sk získala údaje o sledovanosti z Nielsen Media Research. Ak nie je uvedené inak, hodnoty sú za vekovú kategóriu 18 – 49, parameter live. Článok sa venuje iba jesennej časti americkej sezóny a seriálom, ktoré štartujú na jeseň.

  • Tlačiť
  • 19

Tagy usa_serialy