Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Televízia TV Lux má vo svojej kaplnke nový obraz

08.12.2011, 11:51 | TV Lux

  • Tlačiť
  • 0

Televízia TV Lux má vo svojej kaplnke nový oltárny obraz. Kaplnku, ktorá je zasvätená Sedembolestnej Panne Márie, posvätil v septembri bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Televízia TV Lux z nej vysiela každý deň ranné sväté omše o 7:00 h, počas ktorých môžu diváci vidieť aj nový oltárny obraz. Ten sa nachádza za obetným stolom, siaha od podlahy až po strop kaplnky. Návrh obrazu, ktorý na objednávku televízie vytvorila Ing. arch. Michaela Hirnerová, PhD., je vytlačený na tapete prilepenej na sadrokartónovú priečku prekrývajúcu časť zadnej steny kaplnky s oknom.

Obraz znázorňuje matku, ktorá sa skláňa nad plodom svojho lona. „Jej srdce, ktoré kedysi bilo tak blízko Synovho, je teraz bolesťou prebodnuté spolu so Synovým. Už to vlastne nie sú dve srdcia ale len jedno. A preto nie je presne určiteľné, či sedem lúčov vychádza zo srdca Syna alebo Matky,“ vysvetľuje symboliku vyjadrenú v obraze jeho autorka Michaela Hirnerová. Lúče majú podľa jej slov dvojitý význam. „Symbolizujú sedem bolestí, ktoré vnikajú do spojených sŕdc Syna a Matky, a rovnako svetlo večnej (číslo 7) spásy, ktoré z nich vychádza. Dráma Kalvárie sa spája so svojím počiatkom v Raji. Nový Adam a nová Eva. Umierajú spoločne nad hriechom prvých Božích detí,“ uvádza autorka obrazu. Na obraze je aj strom poznania dobra a zla s jablkom, ktorý podľa autorky diela ukazuje zdroj najväčšej bolesti, aká vôbec existuje. „Jablko - plod stromu poznania dobra a zla, ktorý rodí smrť. Kristus - plod stromu života (krucifixu umiestneného na stene napravo od obrazu), ktorý rodí život. Smrť sa premieňa na život, bolesť na svetlo a bieda tvorstva sa smie vymaniť z okov, ktoré si ľudstvo samo nasadilo,“ uviedla.

Autorka Michaela Hirnerová pri príležitosti inštalácie obrazu v televíznej kaplnke poďakovala Františkovi Majdovi, súčasnému konateľovi TV Lux, a vedúcemu oddelenia programu TV Lux Jurajovi Drobnému, ktorí ju oslovili s prosbou vypracovať návrh na nový oltárny obraz do Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie v TV Lux. „Brala som to ako výzvu od Pána Boha s možnosťou pripojiť vtedajšie svoje vlastné emócie k emócii prežívanej pod krížom, nakoľko som obraz vytvárala v dosť náročnom čase pre mňa. Preto verím, že v ňom respondenti nájdu dosť autenticity na to, aby im stál za meditáciu, kde v tom celom sa nachádzame my sami,“ dodala autorka diela.

Televízia TV Lux je slovenská katolícka televízia, ktorá spustila samostatné vysielanie 4. mája 2008 prostredníctvom satelitu a káblovej televízie. Jej ambíciou je budovať na Slovensku televíznu alternatívu, prostriedok šírenia pokoja, povzbudenia a hodnôt.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)