Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák bude aj v regiónoch

26.04.2017, 12:46 | SITA

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák 2017 sa prvý raz v jeho doterajšej histórii rozširuje do regiónov Košického samosprávneho kraja (KSK). Tento rok okrem Košíc zavíta aj do Michaloviec, Spišskej Novej Vsi a do Rožňavy. Jeho 23. ročník sa uskutoční 7. až 10. júna. Košický samosprávny kraj bude v tomto roku partnerom festivalu a podporí ho sumou 35-tisíc eur aj premietaním filmov v jeho regionálnych kultúrnych zariadeniach. Informovala o tom Katarína Jantošovičová z KSK.

  • Tlačiť
  • 0

Do organizovania festivalu sa zapojili mestské úrady a kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK – Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi a mesto Michalovce. Na festivale sa podieľajú aj lokálne televízie TV Mistral Michalovce, TV Zemplín, TV Reduta Spišská Nová Ves a Rožňavská televízia.

„Z pozície kraja je tento festival značkou a platformou pre odvetvie filmovej tvorby, ktorá je súčasťou kreatívneho priemyslu. Napojenie našich tvorcov - ľudí zo sektoru MEDIA ART, na zahraničných účastníkov by mohlo byť prínosom a zvýšením konkurencieschopnosti v tomto segmente. V regióne máme veľa talentovaných ľudí, ktorí nám odchádzajú tvoriť tam, kde majú lepšie podmienky a toto by sme chceli zmeniť,“ uviedla vedúca odboru kultúry KSK Jana Kovácsová.

Ako informovala riaditeľka festivalu a správkyňa Nadácie City TV Eva Děkanovská, v tomto roku je na festival prihlásených 280 filmov z 53 krajín. Zastúpenie majú mladí autori, produkčné spoločnosti aj lokálne televízie.

„Teší nás, že si filmy zo svetovej produkcie môžu pozrieť aj diváci v troch okresných mestách kraja. Vítame to a považujeme za ďalší rozmer jedinečného európskeho fóra lokálnych vysielateľov a filmárov. Verejnosti ponúkneme to najlepšie aj z minulých ročníkov,“ povedala Děkanovská. Dodala, že prínosom festivalu sú nielen filmy, ale aj workshopy na závažné témy, možnosť konfrontácie tvorby, ale aj nadviazania nových vzťahov. V posledných rokoch má festival aj zaujímavé sprievodné podujatia, ktoré sa uskutočnia aj v regiónoch.

V Michalovciach sa budú filmy premietať v stredu 7. júna v kine Centrum v Mestskom kultúrnom stredisku. Sprievodným podujatím bude premiéra videoklipu o meste z produkcie mladého rapera Tomáša Jaspera Vajdu. „Jeho klip o Srdci Zemplína budeme prezentovať počas celého dňa pred každým premietaním,“ informovala riaditeľka TV Mistral Michalovce Viera Pakánová.

„V Rožňave bude sprievodným podujatím akcia v spolupráci s Gemerskou knižnicou P. Dobšinského nazvaná Nerušte ma, čítam!. Uskutoční sa vo štvrtok 8. júna na Námestí baníkov. Premietanie filmov bude v kine Apollo v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej ulici,“ uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožnave Helena Novotná.

V Spišskej Novej Vsi sa bude premietať v kine Mier vo štvrtok 8. júna. „Pri Spišskom osvetovom stredisku funguje klub amatérskych filmárov, ktorí v deň premietania na Spiši využijú prítomnosť hostí a organizujú workshop na praktickú tému tvorby a financovania reportáží,“ povedala riaditeľka Spišského osvetového strediska Vladimíra Barbuščáková.

Predsedom poroty festivalu Zlatý žobrák 2017 bude Rogger Worrod zo Švajčiarska. Za lokálne televízie sú členmi poroty Marcel Děkanovský a Karin Ragulová zo Slovenska. Produkčné spoločnosti v porote zastupujú Ovidiu Dumitrana z Rumunska a James Sutherland-Smith z Veľkej Británie. Sekciu mladých autorov zastupujú Talianka Elena Romanato a Darko Kovič zo Srbska.

Záverečný ceremoniál a odovzdávanie ocenení v jednotlivých kategóriách bude v sobotu 10. júna v Dome umenia v Košiciach.

Medzinárodný festival lokálnych televízií bol založený v roku 1995 vďaka snahe jednej zo vznikajúcich slovenských lokálnych televízií v Košiciach. Vznikol ako svojpomocná snaha a v tomto duchu pokračuje dodnes. Festival Zlatý Žobrák pomohol svojou súťažnou prehliadkou, workshopmi a stretnutiami zástupcov lokálnych televízií definovať ideu lokálnych a regionálnych médií, a to nielen vo východnej Európe, ale aj v rámci celého európskeho kontinentu.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)