Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biskupi schválili rozdelenie prostriedkov zo zbierky na katolícke médiá

28.10.2011, 12:07 | TASR

  • Tlačiť
  • 0

Počas dvojdňového 70. plenárneho zasadania Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa dnes skončilo na Donovaloch, jej členovia schválili rozdelenie finančných prostriedkov zo zbierky na katolícke médiá v roku 2011. Táto zbierka sa koná v katolíckych kostoloch vždy na siedmu nedeľu po Veľkej noci.

Návrh na rozdelenie týchto prostriedkov pripravujú členovia Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky. Tento rok bol návrh pripravený podľa nového štatútu schváleného plénom KBS v júni 2011. Celkove tentokrát rozdelili sumu 172.792,37 eura, informoval hovorca KBS a riaditeľ Tlačovej kancelárie KBS v Bratislave Jozef Kováčik.

Okrem grantov určených štatútom KBS pre televíziu LUX, Rádio Lumen a Tlačovú kanceláriu KBS podporia zo zbierky aj projekty - Liturgický kalendár, natáčanie dokumentárneho filmu o likvidácii kláštorov, ktorý s koproducentami pripravuje Konferencia vyšších rehoľných predstavených ženských reholí na Slovensku. Z vyzbieraných prostriedkov ďalej bude podporený Liturgický preklad Svätého Písma na internete, detský časopis Rebrík, internetový projekt 40 dní, projekt kresťanského putovného kina, kompletné vydanie známeho Zeffirelliho filmu Ježiš Nazaretský, ktorý by sa mal bezplatne dostať na všetky základné a stredné katolícke školy na Slovensku, filmový dokument o práci známeho výrobcu mozaík Marka Rupnika, ako aj cenami ovenčený francúzsky film O Bohoch a ľuďoch, ktorý by sa mal do slovenských kín dostať počas obdobia pôstu.

Členovia KBS taktiež rozhodli, že starostlivosť o TV LUX a Rádio Lumen bude zverená automaticky predsedovi Rady pre spoločenské komunikačné prostriedky, ktorým aktuálne je bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

Biskupi si vypočuli okrem iného aj správu o činnosti Rádia Lumen. Za posledných 5 rokov sa zvýšil príjem rádia od poslucháčov z 3 na 34 percent z celkových príjmov. Od 24. novembra by mal vstúpiť do Rádia Lumen nový subjekt, ktorým je Spolok svätého Vojtecha (SSV), uviedol Kováčik.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)