Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žilinskí detektívi by mohli spustiť Rádio Sever v marci

29.01.2013, 15:40 | SITA | Martin Poláš

Nástupca Rádia Zet získal licenciu na vysielanie na frekvencii 94,5 MHz Žilina 15. januára, chystá sa na štart

  • Tlačiť
  • 0

Novovznikajúce Rádio Sever by mohlo začať vysielať už 1. marca. Informáciu agentúry SITA potvrdil programový riaditeľ, šéfredaktor spravodajstva a publicistiky Ján Filip.

„O presnom termíne štartu však budeme verejnosť včas informovať,“ uviedol Filip s tým, že Rádio Sever svojím projektom schváleným Radou pre vysielanie a retransmisiu (RVR)  garantuje, že frekvencia 94,5 nezanikne.

„Chce sa stať pohotovým nosičom informácií, ako aj prostriedkom pre relevantné inštitúcie a služby na severe Slovenska, ktoré sú zo zákona povinné informovať verejnosť a v prípade potreby aj varovať obyvateľstvo o mimoriadnych udalostiach a stavoch,“ konštatoval v tlačovej správe Ján Filip. 

radio_sever_logo

Spravodajstvo rádia bude hlavne regionálne, má byť vyvážené a nezávislé od politických strán a hnutí. Vysielať sa bude v pravidelných blokoch o celej hodine a neskôr každú polhodinu v pracovné dni od piatej hodiny ráno až do polnoci. Cez víkend rádio podľa Jána Filipa ponúkne aj komplexnejšie spravodajské a publicistické súhrny.

Rada 15. januára udelila licenciu na rozhlasové terestriálne vysielanie programovej služby Rádio Sever spoločnosti Asistent consulting company, ktorá bude vysielať na frekvencii 94,5 MHz Žilina. „Nadregionálna rozhlasová stanica Rádio Sever, vysielajúca na frekvencii 94,5 MHz z vysielača na Martinských holiach, z kóty ‚Križava‘, v okruhu viac než 100 km bude prístupná pre takmer dva milióny obyvateľov, poslucháčov v dosahu vysielača,“ uviedol ďalej programový riaditeľ, šéfredaktor spravodajstva a publicistiky Rádia Sever.

Vďaka tejto frekvencii podľa Jána Filipa signálom informačne pokryjú štyri kraje Slovenska - dominantne Žilinský a Trenčiansky kraj, ale aj polovicu Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. „K tomu treba pridať aj dosah na celý juh Sliezskeho vojvodstva v Poľskej republike a Moravsko-sliezsky kraj v Českej republike,“ doplnil Filip.

Asistent Consulting Company si na Úrade priemyselného vlastníctva SR zaregistroval ochrannú známku na názov a logo rádia Sever ešte koncom apríla minulého roka. Spoločnosť je dcérskou firmou detektívnej kancelárie.

„Bola založená v roku 2003 ako dcérska spoločnosť Detektívnej informačnej služby. Je to rodinná firma zaoberajúca sa IT službami bez účasti zahraničného kapitálu, zamestnáva 1 200 ľudí po celom Slovensku," uviedol konateľ Radoslav Kuffa o Asistent Consulting Company počas minuloročnej prezentácie žiadateľov o rozhlasové frekvencie na licenčnej rade. Kuffa rovnako avizoval zámer angažovať tím bývalého Rádia Zet, s ktorým firma dlhodobo spolupracovala aj v minulosti.

Rádio Zet bolo pôvodným vlastníkom lukratívnej, 20-kilowattovej frekvencie a vysielalo na nej 10 rokov do 15. marca 2012. O frekvenciu kľúčovú v súvislosti s pokrytím severu a severovýchodu Slovenska malo vlani záujem okrem Asistent Consulting Company až šesť uchádzačov. Výkonným kmitočtom si v máji minulého roku chceli vylepšiť pokrytie rádiá Europa 2, Best FM, Jemné Melódie, Hey! a Rock.

RVR frekvenciu najprv nepridelila, pretože prevádzkovateľ Rádia Zet, spoločnosť RM Progres, napadla rozhodnutie RVR o odňatí licencia na Najvyššom súde. Ten napokon zánik licencie Rádia Zet potvrdil pre nepovolené vlastnícke prevody bez súhlasu regulátora. Vo vyhlásenom výberovom konaní RVR pokračovala na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí 15. januára a frekvenciu pridelila Rádiu Sever.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)