Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výnimku z kvót od rady dostalo deväť rádií, najväčšie opäť neuspeli

20.12.2016, 17:05 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) druhý raz v tomto roku posudzovala žiadosti rozhlasových vysielateľov o udelenie výnimky z povinného hrania slovenskej hudby a nových domácich diel. Celkovú výnimku dostali dve rádiá, dovedna so žiadosťou aspoň čiastočne uspelo deväť staníc.

  • Tlačiť
  • 0

Od roku 2017 zákon vyžaduje od rádií 25-percentné zastúpenie slovenských piesní, v prípade RTVS 35-percentné. Z nich musia pätinu zastupovať skladby nie staršie ako päť rokov. O výnimku z tejto zákonnej úpravy žiadalo regulátora dovedna 11 rádií vrátane verejnoprávneho rozhlasu, spolu pre 14 staníc.

Rada ani tentoraz nevyhovela žiadostiam dvoch najpočúvanejších staníc – Rádia Expres a Fun rádia. Tie neuspeli ani v jarnom kole udeľovania výnimiek a voči rozhodnutiu licenčnej rady sa vtedy odvolali na súde. Rovnaký krok sa dá očakávať znova.

S výnimkou neuspeli ani Europa 2, Rádio Košice, ktoré rovnako ako Expres a Fun rádio žiadali o výnimku z hrania slovenských diel aj nových slovenských diel. Len novým domácim skladbám sa chceli vyhnúť Rádio Regina a Radio Plus, čomu ale regulátor nevyhovel.

V prípade Reginy je to ale v súlade s požiadavkou RTVS. „Na udelení výnimky trval len v prípade, pokiaľ Rada interpretuje zákonnú povinnosť hrať pätinu nových slovenských diel tak, že sa tento podiel ráta zo všetkých odohraných slovenských diel, nie len zo zákonom určenej kvóty na slovenskú hudbu,“ vysvetlil regulátor v tlačovej správe.

Naopak, výnimku má udelenú dovedna deväť staníc. Celkovú dostal RTVS pre svoje dva rozhlasové okruhy Rádio Patria a Rádio Devín. Obe stanice sú tak jedinými, ktorých sa paragrafy o kvótach v roku 2017 vôbec nebudú týkať.

RTVS uspela aj so žiadosťou o výnimku z nových diel v prípade internetového Rádia Pyramída, ktoré bude navzdory pôvodným plánom vysielať aj v roku 2017. S rovnakou žiadosťou uspelo aj Rádio 7.

Pätica rádií chcela od Rady celkovú výnimku, ale uspokojiť sa musia s čiastočnou – hrať nebudú musieť nové domáce skladby. Týka sa to rockových rádií Rádio Anténa Rock, Aligator – Classic Rock Radio, Rocková republika a oldies staníc Rádio Vlna a Rádio Best FM.

Rozhodnutia o žiadostiach o výnimky z kvót
Programová služba Žiadateľ Slovenské diela Nové slovenské diela
Rádio Patria RTVS udelená výnimka udelená výnimka
Rádio Devín RTVS udelená výnimka udelená výnimka
Rádio Pyramída RTVS nepožiadal udelená výnimka
Rádio 7 T.W.Rádio s.r.o. nepožiadal udelená výnimka
Rádio Anténa Rock GES Slovakia, s.r.o. žiadosť zamietnutá udelená výnimka
Aligator – Classic Rock Radio Radio ON s.r.o. žiadosť zamietnutá udelená výnimka
Rocková republika C.S.M. group s.r.o. žiadosť zamietnutá udelená výnimka
Rádio Vlna CORPORATE LEGAL, s. r. o. žiadosť zamietnutá udelená výnimka
Rádio Best FM Best FM Media spol. s r.o. žiadosť zamietnutá udelená výnimka
Expres D.EXPRES, k.s. žiadosť zamietnutá žiadosť zamietnutá
Fun rádio RADIO, a.s. žiadosť zamietnutá žiadosť zamietnutá
Europa 2 EUROPA 2, a.s. žiadosť zamietnutá žiadosť zamietnutá
Rádio Košice Marek Petráš žiadosť zamietnutá žiadosť zamietnutá
Rádio Regina RTVS nepožiadal žiadosť zamietnutá
Zdroj: RVR

V predošlom udeľovaní výnimiek vyhovela Rada desiatim staniciam zo 16 žiadostí. Výnimku má v tomto prípade deväť staníc, ktoré ju mali aj dosiaľ s výnimkou oldies stanice Rádio One Retro, ktorá o ňu tentoraz nežiadala.

Všetky udelené výnimky sú aj v tomto prípade na dobu určitú – konkrétne do 31. decembra 2017. Proces posudzovania výnimiek tak zjavne bude trvalou agendou licenčnej rady, ktorá „trvalé“ výnimky udeľovať nechce v súvislosti s tým, aby predišla ich prípadnému zneužitiu.

RVR riešila aj prvé delikty v súvislosti s nedodržiavaním kvót vo vysielaní. Rádiu Piešťany a Radiu Plus udelila sankciu upozornenie na porušenie zákona. V prípade RTVS – Rádia Regina – konanie zastavila. „Preukázalo sa, že k porušeniu povinnosti nedošlo,“ uvádza regulátor.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kvóty hudby, Rada pre vysielanie a retransmisiu

Diskusia (0 reakcií)