Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vive nepomôže ani mediálny výbor. V prípade konať nebude

16.12.2013, 16:32 | SITA | Mediálne.sk

Poslanci nebudú posudzovať rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu, ak orgán neporušil zákon

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Viva

Zasadnutie výboru NR SR pre kultúru a médiáZdroj: SITA

Osudom Rádia Viva sa v pondelok zaoberal výbor NR SR pre kultúru a médiá na svojom mimoriadnom zasadnutí. Rádio bude musieť skončiť vysielanie 21. decembra, keďže sa končí platnosť jeho licencie.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) frekvencie pridelila spoločnosti Corporate Legal, podľa vyjadrenie predsedu licenčného orgánu Miloša Mistrík sa pri tom opierala o platnú legislatívu.

„Rada sa striktne drží len zákona. Najvyšší súd môže zrušiť naše rozhodnutie, ale nemôže povedať, ako máme rozhodnúť,“ vyhlásil na zasadnutí mediálneho výboru M. Mistrík. Najvyšší súd zrušil pôvodné pridelenie frekvencií uchádzačovi Corporate Legal po sťažnosti súčasného prevádzkovateľa stanice Viva Production House, 3. decembra tohto roka ale dospel k rovnakému rozhodnutiu.

„Súd konštatoval tri procesné chyby v konaní, ktoré sme opravili. Rešpektovali sme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR a bolo nové hlasovanie,“ pokračoval M. Mistrík. Predstavitelia Vivy v ostatných dňoch viackrát vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím RVR a tvrdili opak – že licenčný orgán rozhodnutie súdu nerešpektoval.

Podľa predsedu mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) ide v prípade Rádia Viva o klasický spor medzi tým, kto licenciu stráca a tým, kto ju dostáva. „O tomto, samozrejme, rozhoduje Rada pre vysielanie a retransmisiu a my tu nie sme na to, aby sme dali za pravdu jedným alebo druhým,“ uviedol D. Jarjabek.

Výbor informácie o rozhodnutí licenčnej rady vzal na vedomie. „Výbor sa môže konaním Rady pre vysielanie a retransmisiu zaoberať, len ak dôjde k porušeniu zákona. Tie procesy bežia, lebo sťažovateľ sa obracia na súd, tie súdy nejako rozhodnú. Keď sa stane nejaké pochybenie, musíme sa tým zaoberať,“ dodal.

Na pondelkovom zasadnutí mediálneho výboru vystúpili aj zástupcovia spoločnosti Viva Production House, s. r. o., ktorí zopakovali svoj nesúhlasný postoj s pridelením frekvencií. Na rozhodnutie RVR reagovali v minulých dňoch aj spustením petície na záchranu rádia.

Dušana Budzáka z Viva Production House rozhodnutie rady o udelení frekvencií prekvapilo. Licenčná rada podľa neho vybrala firmu, ktorá „nemá mediálnu skúsenosť ani mediálnu minulosť“. Rade vyčítal, že sa nezaoberala tým, či je daná spoločnosť vôbec schopná prevádzkovať rozhlasové vysielanie. Prevádzkovateľ vysielania Vivy už skôr vyhlasoval, že rádio priklepli oligarchom, keďže „je verejne známe, že Corporate Legal je spoločnosťou s úzkou väzbou na istého veľkopodnikateľa". Zástupca nového držiteľa frekvencií - spoločnosti Corporate Legal, dnes na zasadnutie výboru neprišiel.

radio_viva_logo_mensie.gif

Viva svoje vysielanie ukončí počas najbližšieho víkendu o polnoci 21. decembra. Predseda RVR Miloš Mistrík dúfa, že vzápätí začne vysielať nová spoločnosť. Pripúšťa však, že na frekvenciách Vivy môže nastať aj ticho.

„Ak to v tom šibeničnom termíne nestihne, má na to 360 dní, takže zákon by vysielateľ neporušil, ale bolo by mi to ľúto aj pre poslucháčov Rádia Viva,“ uviedol M. Mistrík.

Spoločnosť Corporate Legal avizuje v éteri nový projekt s názvom Inforádio. Takmer osem percent štruktúry novej stanice má podľa tvoriť spravodajstvo, 9,82 percenta programu má byť vo verejnom záujme. Skoro 87 percent vyčlenil Corporate Legal v špecifikácii programovej skladby v rámci výberového konania „ostatnému programu“, teda hudbe.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Viva

Diskusia (0 reakcií)