Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V kostoloch bude referendová „kampaň“, RTVS odvysiela omšu naživo

30.01.2015, 13:14 | Martin Poláš | © 2015 News and Media Holding

Počas nedeľných omší sa v katolíckych kostoloch bude 1. februára čítať pastiersky list, v ktorom kňazi vyzvú veriacich k účasti na blížiacom sa referende a hlasovaniu na všetky tri otázky „áno“. List s najväčšou pravdepodobnosťou odznie aj vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu, ktorý bude naživo prenášať omšu z Kostola svätej rodiny v bratislavskej Petržalke.

  • Tlačiť
  • 10

Svätá omša pôjde v priamom prenose na Rádiu Slovensku aj na Rádiu Regina so začiatkom o 9:05. Nedeľná omša je tradičná súčasť programovej štruktúry rozhlasu, v tomto prípade sa však RTVS dostane vzhľadom na blížiace sa referendum do komplikovanej situácie.

Vo verejnoprávnom rozhlase odznejú vyhlásenia, ktoré sa jednoznačne prikláňajú na stranu iniciátorov referenda a ich predstave o ochrane rodiny. To by však mohlo byť v rozpore so zákonnými požiadavkami na vyváženosť vysielania televízií pred referendom.

„Drahí bratia a sestry! Keď sa svätý Jozef dozvedel, že malý Ježiš je v ohrození a ktosi chce ukončiť jeho život, okamžite vstal a konal, aby dieťa zachránil. Siedmeho februára dostávame príležitosť vstať a konať; vykročiť k urnám a prispieť k záchrane mladých životov i rodín,“ píše sa v pastierskom liste, ktorého znenie zverejnil portál Aktuality.sk.

„Pýtajme sa rodičov a starých rodičov: môžeme sa ľahostajne prizerať na to, ako niekto kazí vaše deti a vnukov? Deformuje ich osobnosť a sexualitu; narúša ich vedomie zodpovednosti v budúcich manželských vzťahoch? Rodičia túžia po deťoch, vnukoch a pravnukoch: pripustíme sexuálnu výchovu detí a mládeže zameranú skôr na zamedzenie počatia, ako na zodpovedné a láskyplné rodičovstvo?“ píše sa ďalej okrem iného v liste.

Celé posolstvo biskupov zahŕňajúce aj citáty pápeža Františka či Jána Pavla II. sa bude čítať vo všetkých kostoloch na Slovensku. Že pastiersky list zaznie aj počas omše, ktorú sprostredkuje v nedeľu Slovenský rozhlas, potvrdil pre Mediálne.sk hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

Samotná RTVS na otázku, či obsah listu odznie, nevedela odpovedať, z čoho vyplýva, že v inštitúcii netušia, čo bude počuť v jej vlastnom vysielaní na margo tejto rozporuplnej témy.

„RTVS bude postupovať v zmysle platnej legislatívy a zabezpečí vyváženosť svojho mediálneho priestoru,“ reagoval telerozhlas v piatok na doplňujúcu otázku Mediálne.sk, či omšu odvysiela napriek tomu, že KBS potvrdila, že v rámci nej pastiersky list zaznie.

Telerozhlas pôvodne uviedol, že prenos nedeľnej omše je dlhodobo plánovaný a schválený v rámci programovej štruktúry ešte pred vyhlásením referenda.

RTVS zástupcov cirkví v minulých dňoch oboznámila s podmienkami vysielania pred referendom, stretnutie s Václavom Mikom a programovými riaditeľmi rozhlasu aj televízie absolvoval aj predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Jednu omšu, v ktorej sa o referende hovorilo, už RTVS stopla. Išlo o liturgiu nahranú v jazyku národnostnej menšiny, po rusínsky. Do Rádia Regina sa záznam omše nedostal, v kázni odznela podpora referenda o rodine.

RTVS sa omšu rozhodla zostrihať a o zámere informovala správcu grécko-katolíckej farnosti Povýšenia Sv. Kríža v Prešove - Sekčove Radoslava Baku. Ten s tým však nesúhlasil a tak Rádio Regina grécko-katolícku liturgiu neodvysielalo.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy referendum, RTVS