Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Towercom začína s RTVS skúšobne vysielať v T-DAB+

15.12.2015, 11:38 | pol | © 2015 News and Media Holding

Spoločnosť Towercom spúšťa od 15. decembra v spolupráci s verejnoprávnym RTVS skúšobnú prevádzku vysielania v T-DAB+. Ide o historicky prvé digitálne vysielanie rádia v tomto štandarde na Slovensku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Digitalizácia rozhlasového éteru sa na Slovensku posúva o krok ďalej. Towercom prichádza s testom vysielania v modernom terestriálnom štandarde T-DAB+.

Digitálne rádio prináša podobne ako pri televíziách, ktoré už tento proces majú aj na Slovensku za sebou, efektívnejšie využitie frekvenčného spektra, priestor pre šírenie ďalších rozhlasových staníc, vyššiu kvalitu zvuku a ďalšie doplnkové funkcie.

Digitálne vysielanie T-DAB+ je šírené z vysielača Bratislava Kamzík na frekvencii 12C s vyžiareným výkonom ERP = 3,6 kW, vertikálnou polarizáciou a kapacitou digitálneho rozhlasového multiplexu 1,5 Mbits, ktorý poskytuje priestor pre šírenie 15 rozhlasových a doplnkových služieb.

Aktuálna programová ponuka pozostáva v prvej etape zo štyroch staníc: Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio_FM a Rádio Junior, ktoré sú šírené v kompresnom formáte HE-AAC.

„Cieľom skúšobnej prevádzky je overiť reálne parametre digitálneho rozhlasového vysielania pre plánovanie celoplošných T-DAB+ sietí tak, aby sme poslucháčom aj vysielateľom sprostredkovali dokonalý zvukový zážitok. Hoci ide aktuálne o skúšobnú prevádzku, máme s digitálnym vysielaním v štandarde T-DAB+ veľké plány. Veríme, že spolu s vysielateľmi budeme ďalej rozširovať počet dostupných rozhlasových staníc a prinesieme sprievodné dátové služby,“ dodal technický riaditeľ Towercomu Zsolt Nagy.

RTVS dosiaľ testovala pilotné digitálne vysielanie v štandarde DRM+, na ktoré nebola pridelená nová frekvencia, ale zdieľala sa s analógovým vysielaním stanice Patria. Na digitálne testovanie sa využívali nočné hodiny, kedy Patria nevysiela. RTVS pilotný test v T-DAB+ víta.

Na Slovensku je schválená stratégia zavedenia digitálneho rozhlasu, na jej vypracovaní sa podieľal práve RTVS spolu s ministerstvom dopravy. „Rovnako je tento štandard v súlade s odporúčaniami Európskej vysielacej únie,“ dodal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal..

Na prijímanie digitálneho vysielania je potrebný rozhlasový prijímač s podporou štandardu T-DAB+ a kompresného formátu HE-AAC. Stanice sú k dispozícii poslucháčom v Bratislave a okolí. Vďaka cezhraničným presahom si môžu naladiť aj rakúske stanice.

Digitalizácia rozhlasového vysielanie je procesom prebiehajúcim v mnohých krajinách vrátane susedného Česka. Z európskych krajín prezentovalo tento rok Nórsko zámer vypnúť bežné analógové FM vysielanie už v roku 2017. 

Na dokončení digitalizácie u nás čo najskôr majú záujem aj samotní vysielatelia. Dôvodom je aj preplnené kmitočtové spektrum analógového rozhlasu. S komplexným prechodom na digitálne vysielanie sa na Slovensku počíta po roku 2020. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Digitálne vysielanie, RTVS, T-DAB+, Towercom

Diskusia (0 reakcií)