Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský rozhlas chce budúci rok spustiť stanicu pre mladých

22.10.2009, 16:00 | Lukáš Kočišek | © 2009 News and Media Holding

Podľa programového riaditeľa Ľuboša Machaja ide o postupné budovanie pôdy pre rozhlasovú digitalizáciu. SRo chce byť jej lídrom.

  • Tlačiť
  • 3

sro_logo_nove.gif

Slovenský rozhlas chce budúci rok sprevádzkovať svoju deviatu programovú službu. Určená má byť pre mladú generáciu a zatiaľ nesie pracovný názov Rádio Junior. Na dnešnej konferencii Médiá verejnej služby – verejný záujem a verejná služba v digitálnom veku to povedal programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj.

"Chceme byť inštitúciou, ktorá bude realizovať rozhlasovú digitalizáciu. Musíme si na to pripraviť pôdu," vysvetlil.

Podľa zákona musí mať Slovenský rozhlas minimálne šesť programových služieb, z toho tri celoplošné. "V súčasnosti máme už osem programových služieb na ktorých si testujeme tematické zužovanie ich obsahu," dodal Machaj.

Programoví riaditelia SRo aj STV sa zhodli, že trh sa nachádza v ére zániku univerzálnych programových okruhov. "Odpoveďou na zvyšujúcu sa individualizáciu dopytu sú práve špecializované a tematické okruhy," povedal šéf programu STV Roman Lipták.

V júli tohto roku rozhlas potichu spustil dve nové špecializované programové služby Rádio Klasika a Rádio Litera. Aktuálne sú šírené prostredníctvom satelitnej platformy Skylink, mali by tiež byť súčasťou pilotných projektov digitálneho terestriálneho vysielania. Rozhlas ich však oficiálne stále nekomunikuje. Viac informácií.

V Európe zatiaľ administratívne rozhodnutie o digitalizácii rozhlasu nepadlo. "Na rozdiel od televízneho roku 2012 nemáme v tomto smere žiaden záchytný bod," povedal Machaj. Budúci rok SRo plánuje pre Bratislavu spustiť skúšobné digitálne rozhlasové vysielanie v systéme DRM+ a sprevádzkovať digitálnu knižnicu.

  • Tlačiť
  • 3