Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rádio Roma dostalo zelenú, košickú frekvenciu licenčná rada nepridelila

24.05.2016, 17:16 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Rada pre vysielanie a retransmisiu pridelila rozhlasovým vysielateľom v rámci jarného výberového konania nateraz len 14 z celkovo 16 voľných frekvencií. Nového majiteľa nemajú zatiaľ frekvencie 97,7 MHz Košice ani 88,9 MHz Liptovský Mikuláš.

  • Tlačiť
  • 0

Najžiadanejšiu frekvenciu v Košiciach, uvoľnenú po Dobrom rádiu, o ktorú mali záujem tri subjekty, licenčná rada nepridelila, keďže ani jeden z uchádzačov nezískal pri hlasovaní Rady potrebnú podporu aspoň piatich jej členov. Rozhodovanie o frekvencii sa odročilo na najbližšie zasadnutie regulátora.

O košickú frekvenciu majú záujem Rádio Prešov, ktoré chce na východe expandovať a spustiť zároveň nový projekt Rádio Sky, Rádio One a nový subjekt Rádio Roma, za ktorým stojí občianske združenie Iniciatíva.

Projekt rómskej rozhlasovej stanice však bez ohľadu na košickú frekvenciu dostal zelenú – získal zvyšné dve z troch frekvencií, o ktoré sa uchádzal. Spoločnosti Iniciatíva pridelila licenčná rada frekvencie 97,2 MHz Prešov (druhá z frekvencií, ktoré pôvodne patrili Dobrému rádiu), kde nové rádio uprednostnila pred Rádiom One a 99,4 MHz Banská Bystrica, ktorá bola voľná po nerozbehnutom Rádiu Elán.

Ako avizovali zástupcovi Rádia Roma, ich zámerom je preniesť doterajšie internetové rádio aj do terestriálneho vysielania. Zaujať chcú nielen rómsku menšinu, ale aj maroitu, ktorej chcú život Rómov bližšie predstaviť a búrať predsudky šírené aj médiami.

Neprehliadnite

Rádio Roma má byť financované najmä z grantov, fungovať bude aj s podporou vládneho splnomocnenca pre národnostného menšiny. Časť techniky odkúpilo od žilinského Rádia Sever, ktoré vlani skončilo. Konateľom Iniciatívy je Tomáš Veselický, predsedom rovnomenného občianskeho združenie je Milan Nemček, riaditeľ regionálneho Rádia Rebeca. To napokon napriek pôvodnému zámeru nemá obsahovo – pri spravodasjtve - s Rádiom Roma spolupracovať.

V prípade frekvencie 88,9 MHz Liptovský Mikuláš bolo jediným žiadateľom Rádio One Rock, ktoré si kmitočet samo koordinovalo. V tomo prípade však licenčná rada konanie prerušila z procesných dôvodov, pravdepodobne v dôsledku nedodania niektorých účtovných dokladov a neuhradených správnych poplatkov, o ktorých bola reč aj na verejnom vypočutí.

Najviac frekvencií – šesť – získala Rocková republika (C.S.M. group), ktorá môže pokrytie rozšíriť v Dolnom Kubíne, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne a Trnave. Po dve frekvencie získali Rádio Expres, Rádio Best FM a Rádio Rebeca. Uvedení štyria vysielatelia si tieto frekvencie takisto koordinovali individuálne.

Zoznam pridelených frekvencií v jarnom výberovom konaní
Lokalita Frekvencia [MHz] Žiadateľ
Banská Bystrica 99,4 INICIATÍVA, s.r.o.
Dolný Kubín 89,0 Rádio Rebeca, s.r.o.
Dolný Kubín 107,7 C.S.M. group s. r. o.
Košice 97,7 rozhodovanie odročené
Liptovský Mikuláš 88,9 konanie prerušené
Liptovský Mikuláš 99,8 Rádio Rebeca, s.r.o.
Martin 92,4 Best FM Media, spol. s r.o.
Poprad 91,0 C.S.M. group s. r. o.
Prešov 97,2 INICIATÍVA, s.r.o.
Prešov 107,5 C.S.M. group s. r. o.
Prievidza 89,6 Best FM Media, spol. s r.o.
Prievidza 106,4 C.S.M. group s. r. o.
Spišská Nová Ves 97,7 D.EXPRES, k.s.
Terchová 93,1 D.EXPRES, k.s.
Trenčín 95,0 C.S.M. group s. r. o.
Trnava 106,2 C.S.M. group s. r. o.
Zdroj: RVR
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rada pre vysielanie a retransmisiu, výberové konanie

Diskusia (0 reakcií)