Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prvé slovenské rádio pre Rómov sa do éteru chystá od mája

28.02.2017, 10:58 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Rádio Roma, ktoré na internete vysiela štyri roky, sa chystá na spustenie FM vysielania. Stanica vlani od Rady pre vysielanie a retransmisiu získala licenciu. Do éteru sa chystá vstúpiť v máji.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Prvé rómske rádio na Slovensku začne o pár mesiacov vysielať na dvoch frekvenciách – 99,4 MHz Banská Bystrica a 97,2 MHz Prešov. Stanica sa vo výberovom konaní uchádzala aj o tretiu frekvenciu v Košiciach, no tú nezískala.

Rádio Roma prevádzkuje občianske združenie Iniciatíva, projekt vedie Milan Nemček, ktorý je zároveň riaditeľom martinského Rádia Rebeca.

Cieľom pôvodne internetového projektu bolo informovať o rómskej komunite, okrem webového streamu sa radioroma.sk zameriava aj na spravodajské a publicistické články.

Aktuálne sa chce stanica dostať k širšiemu okruhu poslucháčov a podľa M. Nemčeka má ambíciu byť platformou aj pre iné menšiny, nielen rómsku, a tak zbližovať v spoločnosti minority s majoritou. Časť vysielania má byť aj v rómskom jazyku, aby bola čo najbližšie cieľovej skupine, napríklad pri kontaktných formátoch. 

Rádio v uplynulom období inovovalo svoju webstránku a predstavilo aj nové logo. Zmenami prejde aj doterajší playlist, ktorý sa má zakomponovať do pripravovaného obsahu. Od ostatných rádií na trhu sa má výraznejšie odlišovať.

Iniciatíva tiež dokončuje prípravy vysielacích štúdií - hlavné bude v Bratislave, ďalšie v Banskej Bystrici, Prešove a Prahe.

Známi sú prví členovia moderátorského tímu – za mikrofónom rómskej stanice budú Gerhard „Gerry“ Hadi, ktorý bol donedávna moderátorom a hudobným dramaturgom Rádia Color v Prahe a Martin Kopor, imitátor a bývalý moderátor Rádia Regina. Moderátorský a redaktorský tím sa bude postupne dopĺňať. Technikom je Miroslav Hamar. 

Rádio Roma má byť financované najmä z grantov, pri predstavovaní projektu Inciatíva uvádzala, že má fungovať aj s podporou vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny.

Časť techniky odkúpilo rádio od už nevysielajúceho žilinského Rádia Sever, ktoré skončilo v roku 2015. Pôvodne sa hovorilo aj o spolupráci pri spravodajskom obsahu s Rádiom Rebeca, od zámeru sa však upustilo.

Iniciatíva ponúka možnosť podporiť priamo projekt potenciálnym záujemcom, finančné prostriedky zbiera na transparentnom účte.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Rádio Roma

Diskusia (0 reakcií)