Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pre výroky v rozhlasovej relácii stíha poslanca Mazureka NAKA

16.03.2017, 13:11 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Výroky poslanca Kotlebovej ĽS NS Milana Mazureka rieši okrem licenčnej rady aj Národná kriminálna agentúra. Tá od začiatku roka vedie trestné stíhanie. Dôvodom je práve obsah relácie rádia Frontinus, v ktorej bol M. Mazurek hosťom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vyjadreniami poslanca sa najprv zaoberala žilinská polícia, od ktorej spis začiatkom roka prevzala Národná kriminálna agentúra, informovala televízia Ta3.

Vyšetrovateľ NAKA začal v januári trestné stíhanie vo veci podnecovania hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Kontroverznou reláciou sa od minulého roka zaoberá aj Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá v decembri otvorila voči rádiu Frontinus správne konanie.

Na októbrové vydanie relácie Debata na telefón, do ktorej si regionálne rádio pozýva politikov, dostal regulátor po odvysielaní osem sťažností.

M. Mazurek vo vysielaní okrem iného povedal, že preňho „je prvým a jediným skutočným prezidentom doktor Jozef Tiso.“ Podľa ďalších vyjadrení poslanca „sú ľudia z cigánskych osád sú tí, ktorí neurobili nič pre náš národ, štátny rozpočet, kultúru, ‚vyciciavajú‘ náš sociálny systém“. Xenofóbne sa vyjadroval aj na adresu imigrantov, moslimov a Arabov.

Neprehliadnite

„My nepotrebujeme nalievať 300 miliónov eur za nejakých 7 – 8 rokov do jednej komunity, stavať im v cigánskych osadách ihriská, ktoré rozbijú, škôlky, ktoré rozbijú, nepotrebujeme ich učiť narábať s počítačom, tancovať, potrebujeme im dať prácu,“ vyhlásil poslanec v rádiovom éteri.

Podľa Ta3 by licenčná rada mali pri Frontinuse uzavrieť správne konanie v apríli. Podľa posúdenia Kancelárie RVR sa rádio vysielaním relácie, v ktorej nijakým spôsobom na Mazurekove výroky nereagoval ani moderátor, mohlo dopustiť porušenia zákona.

„Sme toho názoru, že v uvedených prípadoch išlo o výroky, ktoré mohli otvorene alebo skrytou formou podnecovať nenávisť, znevažovať alebo hanobiť na základe viery a náboženstva, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine,“ píše v posudku Kancelária RVR.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Milan Mazurek, Rada pre vysielanie a retransmisiu, Rádio Frontinus

Diskusia (0 reakcií)