Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Počúvanosť rádií: po rokoch zmena poradia v top 5

20.08.2018, 16:42 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

V rebríčku počúvanosti slovenských rádií nastali podľa prieskumu MML-TGI agentúry Median SK v prvom polroku dve zmeny. O jedno miesto vyššie sa posunuli Europa 2 a Rádio Vlna. Štvrté respektíve šieste miesto sú doterajšie maximá oboch staníc.

  • Tlačiť
  • 1

Pohyb Europy 2, ktorá preskočila o 6-tisíc poslucháčov Jemné, je prvou zmenou v poradí top 5 najpočúvanejších staníc po takmer ôsmich rokoch.

Ešte v 3. a 4. vlne 2010 sa Europa 2 dostala na piate miesto, keď predbehla Rádio Regina a odvtedy si pozíciu udržiavala. Na čísla Jemných, ktorým patrilo štvrté miesto, sa stanica v predošlých mesiacoch doťahovala. V 1. a 2. vlne 2018 sa prvý raz v histórii dostala pred ne.

Napriek pohybu v rebríčku nemusí byť reálny rozdiel v počte poslucháčov zásadný, za aktuálny posun dopredu vďačí Europa 2 16-tisícovému nárastu. Vzhľadom na typ merania ide o číslo, ktoré stále môže spadať do prirodzenej odchýlky: počúvanosť rádií sa u nás meria odhadom – spätne v deklaratívnom prieskume. 

Podľa aktuálnych výsledkov stanicu v prvom polroku počúvalo 7,4 percenta populácie, čo predstavovalo 329-tisíc denných poslucháčov. Medzi dvomi spojenými vlnami išlo o nárast o 0,3 percentuálneho bodu a medziročne o 0,4 bodu.

Neprehliadnite

Na posun v rebríčku nepotrebovala Europa 2 svoje doterajšie maximum – v roku 2015 mala aj vyššiu počúvanosť (7,5 %). Stanica využila dlhodobý trend poklesu Jemných, ktoré zopakovali svoje doterajšie minimum 7,2 percenta, ktoré stanici nameral Median aj naposledy.

Medziročný pokles Jemných je kozmetický o 0,1 percentuálneho bodu. Stanicu orientovanú primárne na ženské publikum počúvalo denne v 1. a 2. vlne 2018 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Europa 2, Fun rádio, Jemné, Median SK, Počúvanosť rádií, Rádio Anténa Rock, rádio Expres, Rádio Vlna, Rádio Vlna, slovenský rozhlas