Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Počúvanosť rádií: Expres po rokoch pod 19 percentami

25.05.2018, 12:52 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Najpočúvanejším rádiom v slovenskom éteri zostáva podľa prieskumu MML-TGI agentúry Median SK Rádio Expres, a to napriek najnižšiemu číslu nameranému od roku 2005. Poradie v rebríčku desiatich najpočúvanejších staníc zostáva stabilné.

  • Tlačiť
  • 2

Prieskum Medianu vyhodnocuje počúvanosť spätne, v tomto prípade ide o dáta zo spojenej 4. vlny vlaňajška a 1. vlny tohto roka, teda údaje od polovice septembra minulého roka do začiatku apríla 2018.

Čísla počúvanosti rádií sú dlhodobo pomerne stabilné, Rádio Expres oproti predošlému meraniu kleslo o 11-tisíc poslucháčov na číslo 848-tisíc ľudí v parametri „počúval včera“. Stále ide o miminálne odchýlky na úrovni štatistickej chyby. V týždennej počúvanosti napríklad Expres o 9-tisíc poslucháčov narástol (1,652 milióna).

V základnom parametri dennej počúvanosti klesol Expres medzi spojenými vlnami aj medziročne o tri desatiny percentného bodu, čím podliezol 19-percentnú hranicu. Nižšiu počúvanosť ako súčasných 18,9 percenta mal naposledy v prieskume Medianu ešte začiatkom roku 2005.

Druhou najpočúvanejšou stanicou je verejnoprávne Rádio Slovensko, ktoré denne ladilo 766-tisíc ľudí. Zodpovedá to počúvanosti 17,1 percenta. Najpočúvnejší okruh Slovenského rozhlasu klesol medziročne aj medzi dvomi spojenými vlnami o 0,1 percentného bodu.

Žiadny pohyb medzi dvomi spojenými vlnami nezaznamenala trojka trhu Fun rádio. Aj tentoraz malo počúvanosť 10,9 percenta, čo predstavuje 489-tisíc poslucháčov. Medziročný pokles je o 0,3 percentného bodu.

Stabilné sú v prieskume Medianu aj Jemné, ktoré sa nepohli smerom nahor či nadol ani medzi vlnami, ani v porovnaní s rovnakým meraním vlani. Stanica má počúvanosť 7,2 percenta a 323-tisíc poslucháčov denne.

V tesnom závese zostáva na piatom mieste Europa 2, ktorej Median nameral počúvanosť 7,1 percenta. Zodpovedá to 316-tisíc poslucháčom.

Poradie vo zvyšku top 10 je takisto bez pohybu – šiestou najpočúvanejšou stanicou je Rádio Regina, nasledujú Rádio Vlna, Rádio Anténa Rock, Rádio Lumen a Rádio_FM. Vlna dosiahla svoje doterajšie maximum s nameranou počúvanosťou 5,8 percenta (261-tisíc poslucháčov).

Trhový podiel lídra Expresu bol v sledovanom období 23,1 percenta v univerzálnej cieľovke 14 – 79. Fun rádio bolo na úrovni 12,5 percenta, pri zarátaní menších staníc zo siete RegioMedia bol sumárny share siete 14 percent.

Rádio Slovensko malo podiel 21,9 percenta, celý Slovenský rozhlas so svojimi FM okruhmi dosiahol share 33 percent. Skupina Radio Services po zrátaní podielov Jemných, Rádia Vlny, Rádia Anténa Rock a Europy 2 evidovala share 24,4 percenta.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Median SK, MML-TGI, Počúvanosť rádií