Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarská licenčná rada zlikvidovala sestru Expresu

29.10.2009, 11:30 | Tomáš Czwitkovics | © 2009 News and Media Holding

Orgán pridelil frekvencie rádií Sláger a Danubius politickým favoritom.

  • Tlačiť
  • 2

ortt_logo

Maďarská rada pre rádio a televíziu ORTT včera definitívne rozhodla o likvidácii dvoch najpočúvanejších komerčných staníc v krajine - rádií Danubius a Sláger, patriaceho spolu so slovenským Expresom do americkej skupiny Emmis Communications. Informoval o tom aj denník Népszabadság.

Súkromné rádia, ktoré sú na trhu už dvanásť rokov, doznejú 18. novembra. ORTT vybrala už aj dvoch nástupcov - Klassz rádió prevádzkované spoločnosťou Advenio a Neo FM spoločnosť Est Média Group.

Weby dožívajúcich rádií:

Maďarské médiá vidia za počínaním licenčnej rady politiku. Mediálny orgán je, rovnako ako slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu, zložená z politických nominantov. Frekvencie Danubiusu a Slágera si rozdelili dva najsilnejšie politické subjekty - pravicový Fidesz, ktorý má mať väzby na spoločnosť Advenio, a socialistická strana MSZP s vplyvom na Est Média Group.

Vypršanie koncesie na používanie frekvencií vyplývalo obom rádiám zo zákona. Licenčný orgán ORTT vypísal výberové konanie, v ktorom sa súbor frekvencií dal vydražiť. Hlavným kritériom výberu bola výška ročnej úhrady za používanie kmitočtov definovaná na základe tržieb. Kým komerčné rádiá dosiaľ platili podľa agentúry MTI okolo päť percent, noví víťazi prisľúbili platiť až päťdesiat percent.

Ľudia z brandže pre agentúru povedali, že tento pochybný obchodný model sa môže - po vzájomnej dohode s radou - kedykoľvek zmeniť.

Emmis, majiteľ rádia Sláger, už avizoval, že rozhodnutie rady napadne na súde. Zatiaľ však platí, že stanice o tri týždne musia uvoľniť priestor politickým favoritom.

  • Tlačiť
  • 2