Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kvóty pre rádiá nie sú protiústavné. Súd rozhodol po vyše dvoch rokoch

15.11.2018, 18:54 | reb | pol | © 2018 News and Media Holding

Ústavný súd po vyše dvoch rokoch rozhodol, že povinné kvóty pre rádiá nie sú v rozpore s ústavou. Ešte v máji 2016 sa naň s touto vecou obrátila generálna prokuratúra po podnete Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska (ANRTS).

  • Tlačiť
  • 0

Ústavný súd vo veci rozhodol v stredu na neverejnom zasadnutí pléna. V tlačovej správe informuje, že návrhu generálneho prokurátora nevyhovuje. 

Podnet z prokuratúry dostal ústavný súd ešte v roku 2016, vec vtedy prijal na skúmanie a pridelená bola sudcovi spravodajcovi Lajosovi Mészárosovi. 

Generálny prokurátor Jaromíž Čižnár kvóty v rádiách nariaďujúce hrať stanovený podiel slovenských piesní napadol po podnete súkromných rádií. Dal im za pravdu, keď sa s novými pravidlami nestotožnili hneď v niekoľkých smeroch.

Prokuratúra dospela k názoru, že zákon porušuje práva vysielateľov, ako aj garanciu slobodného podnikania. Upozorňovala pri tom na viaceré články ústavy, ako aj na Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Viacero sporných bodov

Rádiá prijatú legislatívu dlhodobo kritizujú. Zákon je podľa ich názoru protiústavný napríklad pre porušenie hospodárskej súťaže. Argumentovali tým, že aby si udržali poslucháčov, musia hrať piesne, ktoré sú úspešné. Ak budú hrať neustále to isté, hrozí, že ich počúvanosť bude klesať a tým pádom prídu aj o zadávateľov reklamy.

Prokuratúra po podnete rádií poukazovala aj na to, že podpora slovenskej hudobnej tvorby má v konečnom dôsledku za následok znevýhodňovanie súkromných vysielateľov ako podnikateľských subjektov. Tí pre kvóty nemôžu slobodne rozhodovať o tom, v akej miere budú do vysielania zaraďovať slovenské piesne.

Prokuratúra tiež uviedla, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kvóty hudby

Diskusia (0 reakcií)