Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Fico si za špinavými prostitútkami stojí. Ste opozičný novinár, povedal Dobšinskému

26.11.2016, 14:42 | SITA | Mediálne.sk

Premiér Robert Fico v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy opäť nešetril kritikou RTVS ani samotného moderátora relácie Branislava Dobšinského, ktorého označil ako opozičného novinára. Na margo telerozhlasu uviedol okrem iného to, že jej redaktori chodia „chľastať s opozičnými politikmi“.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 25

Podozrenia súvisiace s financovaním niektorých kultúrnych akcií v rámci predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) sú podľa R. Fica útokom proti úspešnému predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ.

Premiér v diskusii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko z toho opakovane obvinil médiá, vrátane RTVS, pričom moderátora B. Dobšinského označil za „opozičného novinára“.

Predsedníctvo v EÚ je šanca, ktorá prichádza raz za 15 rokov, upozornil premiér v diskusii RTVS. Kauza je podľa neho nezmyselná a vymyslená, ide o snahu prekryť význam a úspech slovenského predsedníctva. Rozpočet 70 miliónov eur na predsedníctvo nebude prekročený, naopak, deväť miliónov eur sa vráti do rozpočtu, povedal premiér. Slovensko je ako predsedajúca krajina EÚ úspešné.

Podľa R. Fica sa SR medzi iným podarilo presvedčiť európsku 27-ku, že EÚ je potrebný projekt, počas predsedníctva sa ratifikovala dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA) a Parížska dohoda o klimatických zmenách.

Nebude ponúkať párky s horčicou

Premiér je hrdý na Miroslava Lajčáka, jeho profesionálnu prácu diplomata a úspechy vo svete, vrátane toho, že bol druhý najúspešnejší v boji o post generálneho tajomníka OSN. M. Lajčák podľa R. Fica robí všetko preto, aby tento vymyslený prípad objasnil.

„Trvám na tom, že minister má moju plnú dôveru, trvám na tom, že nebol porušený žiadny zákon, trvám na tom, že nič nebolo predražené a všetko prebehlo tak, ako malo prebehnúť,“ zdôraznil predseda vlády, ktorý sa domnieva, že Miroslav Lajčák komunikuje dostatočne so všetkými príslušnými úradmi, s tými, čo sa pýtajú.

„Ja nebudem ponúkať hosťom zo zahraničia párky s horčicou a nebudem sem volať amatérske dychové muziky,“ povedal premiér k výške nákladov na slávnostný galavečer k predstaveniu predsedníckeho loga a otvárací koncert pre verejnosť.

Neprehliadnite

„Postavili ste sa do polohy opozičného redaktora, argumentujete vecami, ktoré nemajú nič spoločné so slovenským predsedníctvom,“ uviedol R. Fico po otázkach moderátora, či je v poriadku robiť predražené eventy za 300-tisíc, keď 700-tisíc ľudí na Slovensku žije na hranici chudoby.

Spamätajte sa, dočerta!

„Odmietam kritiku od médií ako je Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas. Vy ste si urobili večierok možno trikrát drahší a nikto vám tam neprišiel,“ narážal vzápätí R. Fico na galavečery RTVS, ktorými oslavovala v novembri okrúhle výročia televízie a rozhlasu.

„Vráťte sa do polohy neutrálneho redaktora rozhlasu, hoci hovoriť o neutrálnom Slovenskom rozhlase je nemožné, ale vás o to žiadam,“ vyzval B. Dobšinského počas rozhovoru.

„To som kde? Som na opozičnom mítingu? Mám tu nejakého Sulíka oproti sebe? Veď vy hovoríte horšie ako Sulík. Veď sa už, dočerta spamätajte, toto je verejnoprávny rozhlas, ktorého úlohou nie je tĺcť do vlády hlava-nehlava,“ povedal tiež premiér. 

Podľa predsedu vlády médiá zneužívajú slobodu, ktorú majú k dispozícii, pritom Slovensko je v slobode médií 12. na svete. „Médiá zneužívajú slobodu, ktorú majú k dispozícii - vybrané médiá, nehovorím o všetkých, ale patrí bohužiaľ, medzi tieto médiá aj Slovenský rozhlas a Slovenská televízia, na cielené útoky proti vláde a slovenskému predsedníctvu.“

Ako povedal, preukázateľne porušujú zákon tým, že neuverejňujú reakcie, ale len jednostranné pozície. R. Fico si stojí za vyjadrením na adresu novinárov, o ktorých na tlačovej besede v stredu 23. novembra po rokovaní vlády povedal „niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky“.

„Ak chcete, tak ten výraz zopakujem ešte raz a budem tvrdiť, že je tu skupina novinárov a médií, ktorí cielene poškodzujú záujmy Slovenskej republiky a povedal som to úmyselne, povedal som to zreteľne, bez akéhokoľvek zaváhania, aby som poukázal na praktiky, ktoré médiá majú vo vzťahu k vláde, k Slovensku a k dobrým veciam, ktoré sa dnes na Slovensku dejú.“

Prostitútky vidí v Sme, Denníku N, bulvári aj RTVS

Konkretizoval, že môže hovoriť o novinároch „napríklad z bulváru, denníka Sme, Denníka N, Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu“.

Predseda vlády v diskusii ďalej povedal, že „sú tu médiá, niektorí vlastníci médií a časť novinárov, ktorí úmyselne idú proti vláde, proti Slovensku a poškodzujú záujmy tejto krajiny. A budem to opakovať dookola a mám právo na takéto opakovanie, pretože nikdy som nezasiahol do slobody médií a Slovensko patrí medzi najslobodnejšie krajiny na svete, pokiaľ ide o médiá“. Klasické médiá by podľa R. Fica mali pracovať na tom, aby zlepšili svoju dôveryhodnosť u verejnosti.

Premiér nechce obmedzovať slobodu médií. „Nebudeme prijímať žiadne zákony, tak ako sme vytvárali slobodný priestor v rokoch 2012 - 2016, tento slobodný priestor budete mať. Slovensko bude jedna z najslobodnejších krajín, pokiaľ ide o médiá. Ale nebudem ticho, už nebudem ticho, po tomto všetko, čo predvádzate,“ dodal R. Fico v relácii RTVS v súvislosti s medializovanou kritikou organizácie a finančných nákladov úvodných podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

V prípade RTVS sa pýtal aj to, prečo nemala diskusiu o údajných prepisoch komunikácie novinárov s Gáborom Grendelom vrátane šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika. Povedal tiež, že redaktori chodia chľastať s opozičnými politikmi a dostávajú od nich pokyny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 25

Tagy Robert Fico, RTVS, slovenský rozhlas, Sobotné dialógy