Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bratislavské rádio opäť v éteri útočilo na moslimov, citujúc konšpiračný web

17.08.2017, 15:33 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Vo vysielaní Rádia SiTy bolo vo štvrtok počuť čítaný príspevok plný xenofóbie a predsudkov, v ktorom autor tvrdil, že ľudské práva pozná iba západná civilizácia a že západná kultúra nie je rovná iným kultúram. Odvolával sa na text konšpiračného webu Nadlani.org, kde sa však nedá nájsť, za to rovnaké myšlienky obsahuje rozhovor na českom webe ParlamentníListy.cz.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Úderom desiatej hodiny dopoludnia sa z Rádia SiTy, ktoré hrá tanečnú hudbu a vysiela v Bratislave a okolí, ozval mužský hlas, ktorý prečítal zhruba dvojminútový príspevok. Vsuvka nebola zaradená v žiadnej rubrike, sucho otvorila hodinu a po nej nasledovalo počasie.

Xenofóbia v priamom prenose

Na začiatku poslucháčov autor upozornil, že „moslimovia sú tu, či sa nám to páči alebo nie, a majú svoj názor“. Pokračoval v xenofóbnom duchu a útočil nepriamo na príslušníkov iného ako kresťanského náboženstva.

Hlas v rádiu okrem iného povedal, že „demokracia, sloboda myslenia a ľudské práva sú exkluzívne len západnými hodnotami, iné civilizácie ich nemajú“, že „kresťanstvo ukončilo ľudské obete, otroctvo, zabíjanie novorodencov a polygamiu“ alebo že „západná kultúra nie je rovná ostatným kultúram“.

V závere čítaného príspevku hlas dodal, že celý článok poslucháči nájdu na webe Nadlani.org s titulkom Na čo sme zabudli. Text v tomto znení sa na spomínanom webe nedá nájsť. Zato sú na ňom iné „skvosty“ – stránka s textami od neznámych autorov je zaradená medzi konšpiračnými webmi v iniciatíve Konšpirátori.sk.

Web Nadlani.org má na Facebooku 143 fanúšikov, publikuje nepodpísané články z pochybných zdrojov, prezentuje neskrývanú kremeľskú propagandu, obdivuje Putina, Orbána či holandského pravicového extrémistu Wildersa.

„Články sú z väčšej časti prebrané z iných konšpiračných či dezinformačných webov, prípadne prokremeľských ruských zdrojov,“ hodnotia web Konšpirátori.sk.

Výňatky z rozhovoru s radikálom

Aj keď SiTy odkazovalo na zdroj Nadlani.org, v skutočnosti sa myšlienky z rádia dajú dohľadať v inom texte na webe – na portáli ParlamentníListy.cz. Ich slovenská obdoba je takisto na zozname konšpiračných webov, za čo sa ich vydavateľ s autormi projektu Konšpirátori.sk súdi.

V prípade protimoslimských ideí nejde o súvislý text autora na českom webe, ale o rozhovor s Alim Sinom, ktorý žije v Kanade a je známym exmoslimom, ktorý prezentuje voči islamu svoje radikálne postoje.

Rozhovor s ním na ParlamentníListy.cz, zverejnený 4. augusta, má titulok „Buď moslimov odsuniete dnes, alebo zajtra zotnú hlavu vám a vašim deťom a humanita sa prevráti v barbarstvo. Občan Kanady varuje na základe skúseností svojej krajiny“.

To, čo čítal mužský hlas v Rádiu SiTy, boli z väčšej časti úryvky z tohto rozhovoru – išlo o dve odpovede z interview spojené do súvislého prejavu. Otázky, na ktoré A. Sina odpovedal, zneli – „A čo je podľa vás tou kanadskou kultúrou?“ a „Čo je podľa vás prínosom západnej civilizácie?“.

Respondent v rozhovore spomína aj svoje presvedčenie, že z moslimských detí vyrastú potenciálni teroristi a že Európa, Kanada, Austrália aj Amerika budú zničené, pokiaľ sa nezavedú drastické opatrenia vrátane vyhostenia moslimov.

Pre SiTy nič nové

Mediálne.sk oslovilo vedenie bratislavského rádia s otázkami, prečo využíva ako zdroj informácií konšpiračné stránky a tiež prečo šíri medzi poslucháčmi protimoslimské názory. Odpovede na to priamo riaditeľ rádia Rastislav Lehotský neposkytol. „Ak je minister zahraničných vecí Nemecka konšpirátor, tak nás pokojne tak ‚objektívne‘ nazvite. Išlo o prieskum, ktorý si dalo nemecké ministerstvo vypracovať,“ odpísal. 

Stanica vysiela z Bratislavy od roku 2004, R. Lehotský je jej spolumajiteľom. Zároveň je členom Rady Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc združujúcej najväčšie komerčné rádiá a televízie.

SiTy už pokutu za protimoslimské názory v minulosti dostalo. Licenčná rada stanici v júni 2015 udelila sankciu 497 eur za to, že propagovala násilie a otvorenou formou podnecovala nenávisť na základe viery a náboženstva. Stanica vtedy vyzývala k k fyzickej likvidácii podstatnej časti moslimskej populácie.

„Odhaduje sa, že radikálov je medzi 15 až 25 percentami, čo znamená, že 75 percent sú mierumilovní ľudia. Ak sa na to pozriete zblízka, tak tých 15 až 25 percent je dosť: 180 až 300 miliónov ľudí – radikálnych moslimov, ktorí celý svoj život zasvätili jedinému cieľu – zničeniu západnej civilizácie. Prečo sa musíme snažiť zlikvidovať tých 15 až 25 percent,“ citovalo rádio Brigitte Gabrielovú, líderku islamofóbnej skupiny Act for America.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy Rádio SiTy