Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zomrel režisér Viktor Lukáč. RTVS si ho pripomenie špeciálnym programom

10.01.2019, 13:30 | RTVS

RTVS s hlbokým zármutkom prijala správu o úmrtí dlhoročného kolegu, uznávaného rozhlasového a divadelného režiséra Viktora Lukáča. S vtedajším Československým rozhlasom v Bratislave začal spolupracovať už v roku 1968.

  • Tlačiť
  • 0

Jeho výraznú osobnosť si RTVS pripomenie vo štvrtok o 17:15 na Dvojke v relácii Človek uprostred. Rádio Regina uvedie vo štvrtok o 22:00 jeho legendárnu kvadrofonickú kompozíciu Démona Michaila Jurieviča Lermontova z roku 1980. Účinkujú v nej Karol Machata, Ladislav Chudík, Dušan Jamrich, Leopold Haverl, Ivan Mistrík, Ľubo Roman a Ida Rapaičová.

Svoj program mení aj Rádio Devín, ktoré o 17:00 odvysiela režisérov profil v relácii Jaroslava Rozsívala Ľudia–Fakty–Udalosti z roku 2010 a na 20:00 zaradilo rozhlasovú hru Muchy v zime.

V piatok 11. januára si poslucháči môžu o 21:00 vypočuť rozhlasovú hru Divadlo za čias Neróna a Senecu a v nedeľu 13. januára o 21:00 rozhlasovú hru Škvrny na slnku. Ďalším titulom si Rádio Devín pripomenie uznávaného režiséra v deň pohrebu.

V. Lukáč zomrel v stredu 9. januára 2019 po ťažkej chorobe vo veku 88 rokov. „Viktor Lukáč bol v rozhlasovej dramatike legendou. Jeho meno bolo pojmom, mal u všetkých zainteresovaných prirodzenú autoritu bez toho, aby podľahol pátosu či manierom barda. Skvelá bola jeho mentálna i tvorivá sviežosť a otvorená myseľ, ktorá mu umožnila zostať vždy v kontakte s aktuálnym vývojom a byť jeho súčasťou,“ priblížila vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Jeho špecifická práca s jednotlivými zložkami rozhlasovej hry priniesla mnohé inovácie a bola oceňovaná poslucháčmi i odborníkmi nielen doma, ale i v zahraničí. Ako mimoriadne invenčný tvorca má na konte adaptáciu prvej kvadrofonickej nahrávky v dejinách Slovenského rozhlasu – básnickej skladby Michaila Jurieviča Lermontova Démon.

Rozhlasová hra Dušana Dušeka Muchy v zime v jeho réžii získala zvláštnu cenu medzinárodného festivalu Prix Italia v roku 1992.

Režijne pripravil mnoho úspešných divadelných hier a úspech zaznamenali aj jeho rozhlasové dramatizácie. Mnohé z nich dostali ceny na festivaloch rozhlasových hier, napríklad jeho dramatizácia Fausta s Karolom Machatom.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)