Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rádio Slovakia International vysielajúce do zahraničia oslavuje štvrťstoročie

29.03.2018, 10:35 | SITA | Mediálne.sk

Rozhlasové vysielanie RTVS do zahraničia Rádio Slovakia International (RSI) oslavuje štvrťstoročie. Presne vo štvrtok 29. marca uplynulo 25 rokov odvtedy, čo v rozhlasovom éteri zaznela po prvý raz zvučka RSI v anglickom, nemeckom, francúzskom, ruskom a neskôr i v španielskom jazyku.

  • Tlačiť
  • 0

Cudzojazyčné vysielanie Slovenského rozhlasu o Slovensku do zahraničia nadviazalo na programy v slovenčine, ktoré si krajania žijúci vo svete mohli naladiť už 4. januára 1993, teda hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

V súčasnosti rádio vysiela sedem dní v týždni polhodinové magazíny v angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, španielčine a v slovenčine prostredníctvom internetu a satelitu.

Počas uplynulého roka RSI odvysielalo 8 760 hodín premiérového programu a dostalo vyše 4-tisíc listov od poslucháčov. Z vysielania na krátkych vlnách sa presunulo na satelit a internet. Svoj program však naďalej šíri aj na krátkych či stredných vlnách, a to formou retransmisií prostredníctvom vysielačov v USA, Nemecku, Rusku a vo Veľkej Británii.

Počúvať program RSI vo všetkých jazykových mutáciách možno i v Bratislave a okolí na FM frekvenciách 98,9 a 102,4 MHz.

RSI prezentuje Slovensko, jeho históriu, kultúru, prírodné krásy a sprostredkúva aktuálne dianie poslucháčom na celom svete, od Latinskej Ameriky, Kanady, USA, cez západnú Európu, až po Rusko, Čínu, Japonsko, Afriku, Austráliu a Nový Zéland.

Podľa šéfdramaturgičky RSI Jozefíny Mikleovej mnohí ich poslucháči považujú redaktorov RSI za slovenských diplomatov v rozhlasovom éteri. „Vyzdvihujú ich jazykovú a štylistickú čistotu a RSI nazývajú malým Babylonom, keďže v redakciách okrem Slovákov pracujú aj Nemci, Rakúšania, Rusi, Kubánec, Katalánec, Belgičan, Rumunka a v anglickej sekcii i redaktor z Nového Zélandu,“ hovorí J. Mikleová.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník tvrdí, že vysielanie do zahraničia malo byť súčasťou plnohodnotného portfólia každého verejnoprávneho média. „Toto poslanie od samého začiatku vnímal ako jednu zo svojich priorít aj Slovenský rozhlas, a tak ako sa vyvíjalo Slovensko, vyvíjalo sa aj Rádio Slovakia International,“ povedal šéf telerozhlasu.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)