Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľba šéfa RTVS zatiaľ nie je vyhlásená. Kvôli poslancom Smeru-SD, Kiššovej a Vášáryovej

10.01.2011, 15:47 | TASR

Výbor pre kultúru a médiá môže voľbu šéfa RTVS vyhlásiť najskôr budúci pondelok.

  • Tlačiť
  • 2

Mediálny výbor NR SR dnes neschválil výzvu na prihlasovanie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa RTVS a návrhov na kandidátov 9-člennej rady. Dôvodom bola neprítomnosť dvoch koaličných poslankýň Jany Kiššovej (SaS) a Magdy Vášáryovej (SDKÚ-DS), ktorých hlasy chýbali na to, aby výbor začal rokovanie o daných bodoch programu. Šéf výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) presunul rokovanie na budúci týždeň v pondelok (17.1.).

Koaličný poslanec Tomáš Galbavý s poľutovaním konštatoval, že išlo o nezodpovedné správanie sa zo strany koalície. "Ak vládneme a máme väčšinu v mediálnom výbore, mali sme tu dnes sedieť a výzvu jednoducho schváliť," uviedol po rokovaní výboru pred novinármi. Mrzí ho to, ale "pevne verí", že v najbližšej dobe koalícia situáciu napraví.

Jarjabek upozornil, že poslanci Smeru-SD boli na výbore prítomní v plnom počte. Najsilnejšia opozičná strana dnes avizovala, že sa nemieni aktívne zúčastňovať na voľbe generálneho riaditeľa novej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Voľbu považujú za politickú frašku, ktorú bude riadiť Koaličná rada, a preto odmietajú na nej participovať. Bývalý minister kultúry a člen mediálneho výboru Marek Maďarič si však myslel, že koaliční poslanci prídu na dnešné zasadnutie a spriechodnia si svoju "politickú" voľbu generálneho riaditeľa RTVS.

Podľa Galbavého sa Smer-SD snaží celý proces robiť problematickejším a dať koalícii nálepku, že chce mať na danom poste politického nominanta. "S týmto názorom sa nemôžem stotožniť," poznamenal. Poslanec SDKÚ-DS si želá, aby ku každému kandidátovi pristupovali rovnocenne, objektívne a spravodlivo. Nechcel preto komentovať, či by bola vhodnou kandidátkou Miloslava Zemková, ktorá je riadením RTVS dočasne poverená. "Osobne budem hlasovať za takého kandidáta, ktorý ma presvedčí. Za slušného, morálneho človeka a profesionála," vyhlásil. Ako dodal, v rámci SDKÚ-DS kandidáta ešte nemajú.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá mal podľa nového zákona o Rozhlase a televízii Slovenska dodnes zverejniť výzvu na prihlasovanie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa a návrhov na kandidátov 9-člennej rady. Príslušný výbor mal určiť 15-dňovú lehotu na doručenie prihlášok, pričom následne overiť, či kandidát spĺňa alebo nespĺňa podmienky. Kandidátov zaradených do výberu pozvať potom na verejné vypočutie. Nový riaditeľ tak mohol byť známy do troch mesiacov.

Návrhy na členov 9-člennej rady mali predkladať aj právnické osoby, rovnako v lehote 15 dní. Zastúpenie v nej majú mať traja odborníci v oblasti rozhlasovaného vysielania, traja za oblasť televízneho vysielania, dvaja ekonómovia a jeden právnik.

  • Tlačiť
  • 2