Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trenčiansky poslanec nemusí zaplatiť pokutu za účinkovanie v spote Birellu

23.09.2019, 16:15 | TASR | Mediálne.sk

Poslanec Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Tomáš Vaňo nemusí zaplatiť pokutu vo výške 12-násobku jeho mesačného poslaneckého platu za účinkovanie v reklamnom spote. Rozhodlo o tom v pondelok Zastupiteľstvo TSK, ktoré neschválilo návrh na uloženie pokuty.

  • Tlačiť
  • 0

Ako sa uvádza v rozhodnutí Komisie na ochranu verejného záujmu pri Zastupiteľstve TSK, T. Vaňo účinkoval ako člen dychovej hudby Textilanka v reklame na nealkoholické pivo pre jeden z pivovarov pôsobiacich na Slovensku. Konkrétne pre značku Birell, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Plzeňský Prazdroj.

Reklama bola zverejnená vo viacerých médiách. Ako skonštatovala komisia, poslanec Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja T. Vaňo tým porušil povinnosť a obmedzenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Uznesenie Zastupiteľstvo TSK neschválilo.

Neprehliadnite

Podľa predsedníčky komisie Rudolfy Novotnej tento ústavný zákon nie je na sto percent zrozumiteľný. „Problém riešila komisia veľmi dlho, pretože sa nám krížila morálna rovina s rovinou zákonnou. Hlasovanie komisie o porušení zákona dalo možnosť vyjadriť sa k tomu celému plénu Zastupiteľstva TSK,“ doplnila R. Novotná.

T. Vaňo sa poslancom za racionálne rozhodnutie poďakoval. Sám považuje za kľúčové, že v klipe neúčinkoval ako osoba či poslanec Tomáš Vaňo, ale ako jeden z členov súboru, v ktorom účinkuje už 21 rokov.

„Textilanka je jedinou dychovou hudbou v Trenčíne, ktorá funguje už 47 rokov. Honorár dostala kapela, prišiel na účet súboru a bude použitý na rozvoj súboru, na rozvoj ľudových tradícií. Ja ako osoba som nedostal žiadny honorár,“ povedal T. Vaňo počas zasadnutia zastupiteľstva a zároveň sa za účinkovanie v reklame ospravedlnil.

Poslanci TSK sa stotožnili s názorom, že súčasný zákon je príliš tvrdý. Vystúpenie Vaňa ako člena hudobnej skupiny nie je podľa nich porušením zákona, v reklame nevystupoval ako osoba, ale ako člen hudobného telesa. „Myslím si, že je potrebné zmeniť zákon, poslanci NR SR by sa mali nad tým zamyslieť,“ skonštatoval podpredseda TSK Jozef Božik.

Ako píše portál Webnoviny.sk, ďalší poslanec Miroslav Žiak nabádal tých krajských poslancov, ktorí sú aj členmi Národnej rady SR, aby požadovali zmenu zákona.

„Nikto z nás sa neživí mandátom krajského poslanca, pre nikoho to nie je hlavný príjem. Preto ja namieste zvážiť uplatňovanie tohto zákona na komunálnych poslancov,“ povedal M. Žiak. Poslanec Juraj Smatana dodal, že ide „o klasický rozpor medzi spravodlivosťou a právom“.

„Všetci cítime, že náš kolega z morálneho hľadiska neurobil nič zlé, v konečnom dôsledku propagoval dobrú vec, znižovanie alkoholizmu. Avšak na druhej strane je tu jasný text zákona, že išlo o reklamu. Zdá sa mi to byť nespravodlivé, ale my musíme rešpektovať právo,“ povedal J. Smatana.

Spoločne s ďalšími sa pridal k výzve na zmenu zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Z trojice predložených uznesení prijali krajskí poslanci len prvé, v ktorom zobrali na vedomie informáciu o začiatku konania proti T. Vaňovi.

Pri uznesení, v ktorom sa malo konštatovať preukázanie porušenie zákona, sa však z 38 prítomných poslancov 34 zdržali hlasovania. Uznesenie tak nebolo prijaté a následne sa o udelení pokuty ani nehlasovalo.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy policajti, reklama

Diskusia (0 reakcií)