Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stará tržnica a Švihaj Šuhaj prinášajú do Bratislavy službu „Cargo-Bike“!

24.09.2014, 00:00 | PR

Inzercia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Aliancia Stará Tržnica a Švihaj Šuhaj dnes na konferencii Zelená Bratislava predstavili nový projekt nákladných bicyklov, ktoré budú zabezpečovať zásobovanie v rámci staromestskej pešej zóny.

Zásobovacie autá kľučkujúce medzi skupinkami turistov a ľuďmi náhliacimi sa do práce, zablokované uličky a zničená dlažba. Nepríjemnú rannú realitu v staromestskej pešej zóne už čoskoro zlepší nová služba nákladných bicyklov, zo zahraničia známych ako cargo-bikes, ktorú pripravujú Švihaj Šuhaj a Aliancia Stará Tržnica. Službu v piatok, 19. septembra predstavili verejnosti na konferencii ZeBra, ktorá sa konala v Starej tržnici v rámci Týždňa Mobility.

"Služba „Cargo-Bikes“ bude fungovať na jednoduchom princípe. Zásobovacie autá po novom ukončia svoju trasu už pri Starej tržnici, ktorá pre privezený tovar poskytne svoje skladovacie priestory. Odtiaľ už potom distribúciu v rámci pešej zóny zabezpečia naši šuhaji na tzv. nákladných bicykloch" hovorí k projektu Josef Ošlejšek z cyklokuriérskej firmy Švihaj Šuhaj. "Historické centrum tak bude odbremenené od výfukových plynov, zvýši sa životnosť dlažby a v neposlednom rade aj bezpečnosť."

Vo vyspelých západných metropolách je dlhodobý trend vytláčať automobilovú dopravu z centier miest, kde najviac negatívnych dôsledkov spôsobujú práve nákladné autá zásobujúce rôzne prevádzky. Na prvý pohľad sa zásobovanie bicyklami môže javiť ako krok späť, veď takto sa tovar rozvážal pred 100 rokmi, ale v skutočnosti je to ten najefektívnejší spôsob prepravy tovaru, najmä v centrách miest, kde vzdialenosti nie sú veľké a veľkosť infraštruktúry je obmedzená. V odborných kruhoch zaoberajúcich sa problematikou urban logistiky sa predpokladá, že zhruba 50% prepráv tovaru je možné realizovať nákladnými bicyklami. Čo sa týka zásobovania prevádzok v peších zónach, predpokladá sa ešte vyšší potenciál.  Podobné projekty od tohto roku fungujú napríklad aj v mestách ako Cambridge, Glasgow, Brusel alebo Antverpy.

Využívanie nákladných bicyklov na zásobovanie je ďalším krokom k "zelenšej" Bratislave a zdravším podmienkam v meste. Partnermi projektu sú tak aj mestská časť Staré mesto a Hlavné mesto SR Bratislava, čo opäť dokazuje, že spojenie verejnej a súkromnej sféry môže priniesť efektívne riešenia zdanlivo neriešiteľných problémov.

Švihaj Šuhaj na začiatok vlastní dva „kargobajky“, ktoré sú plne prevádzkyschopné a pripravené odviezť tovar až do váhy 200 kg, rozmerovo je maximum jedna plne naložená europaleta.  Spustenie služby je plánované na druhú polovicu septembra 2014, záujemcovia o jej využívanie sa môžu o bližších podmienkach informovať na dispečingu 02/16 305 alebo [email protected] v pracovných dňoch od 8:00 do 17:00. Po dohode je možné zabezpečiť prepravu aj mimo tohto času a cez víkendy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu