Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rebelský sprejer Banksy skartoval svoje dielo počas aukcie. A Ikea sa inšpirovala

09.10.2018, 12:53 | Veronika Rajničová | © 2018 News and Media Holding

Čo majú spoločné kontroverzný sprejer Banksy a nábytkárska spoločnosť Ikea? Obidvom nechýba zmysel pre vtip. Graffiti umelec si vystrelil z newyorskej smotánky a Ikea jeho čin šikovne použila v novej kampani.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Banksy, Ikea, umenie

„V piatok bol za viac než milión libier vydražený obraz tajomného Banksyho. Ten ho priamo v aukčnej sieni nechal skartovať špeciálnym zariadením, ktoré bolo umiestnené v ráme. Ak chcete aby váš obraz zostal celý, máme pre vás riešenie,“ napísala Ikea na Facebooku a pripojila fotografiu celého obrazu ako vypadáva z jedného z jej rámov.

Rebelský graffiti umelec z Bristolu sa 5. októbra definitívne zapísal do dejín. V aukčnej sieni Sotheby´s práve prebiehala dražba jeho diela Dievča s balónom. Účastníci začali prihadzovať a cena stúpala zo 100- na 400-tisíc až sa zastavila na ponuke 860-tisíc libier, čo spolu s prirážkou urobilo z Banksyho diela miliónový kus.

Neprehliadnite

Kladivo práve odklepávalo poslednú ponuku, keď obraz z ničoho nič začal vypadávať z rámu. Cenné umelecké dielo sa pritom menilo na tenké pásy papiera. „Najprv nastal pocit zmätku a potom úplné vzrušenie,“ cituje jedného z účastníkov aukcie web Hyperallergic.

Kreatívne nutkanie

„Vyzerá to tak, že nás práve zbanksovali,“ uznal senior riaditeľ Sotheby´s Alex Branczik. Tento husársky kúsok si Banksy pripravil už roky dopredu. Viedol ho k tomu citát iného priekopníka umenia, Leonarda Picassa.

„Nutkanie ničiť je tiež kreatívnym nutkaním,“ povedal si Angličan, ktorý rád šokuje a do obrazu nainštaloval dômyselné zariadenie. Na Instagrame Banksy oslávil svoj husársky kúsok popisom: „Ide, ide, odišlo...“ V ďalšom poste uverejnil video, ktoré odhalilo, ako mechanizmus zostrojil.

Kto ako posledný pridal na Banksyho Dievča s balónom, nie je známe. Prihadzoval cez telefón. Nemusí však mať hlavu v smútku. Je možné, že zničené dielo bude mať po skartovaní ešte vyššiu hodnotu. Predsa len, išlo o historický moment. 

Umenie predať

Ikea pri kampaniach nesiahla po novinkách z umeleckého sveta prvýkrát. V novembri 2017 napríklad reagovala na nové najdrahšie predané dielo na svete, ktoré tiež umiestnila do jedného z rámov.

„V stredu bolo za viac ako 450 miliónov dolárov vydražili dielo Leonarda da Vinciho, Salvator Mundi. Za túto cenu by ste si mohli kúpiť 15 miliónov BILLY knižníc,“ napísala k fotografii.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Banksy, Ikea, umenie

Diskusia (0 reakcií)