Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Američania chcú pre zákaz bilbordov pri cestách od Česka milióny

19.01.2018, 14:33 | ČTK

České ministerstvo financií vybralo advokátsku kanceláriu Weil, Gotshal & Manges pre zastupovanie krajiny v prípadnej medzinárodnej arbitráže s Georgeom Nussbaumom, majiteľom prevádzkovateľa bilbordov, americkej spoločnosti A.C.E. Media. Arbitrážny spor s ČR sa ešte nezačal.

  • Tlačiť
  • 0

Nussbaumova firma od Česka požaduje podľa ministerstva financií 400 miliónov korún (15,8 milióna eur) ako odškodnenie kvôli zákonu o premávke na pozemných komunikáciách, ktorý nariaďuje odstránenie väčšiny pútačov od ciest.

„Arbitrážne konanie ešte nebola v týchto prípadoch začaté, avšak s ohľadom na veľkú výšku údajne spôsobenej škody a doterajší postup pána Nussbauma v rokovaniach o zmierlivé riešenie sporu možno očakávať, že konania budú v najbližšej dobe začaté,“ uvádza sa v materiáli ministerstva.

G. Nussbaum oznámil už v roku 2013, že bude požadovať náhradu škody. Podľa hovorcu úradu Michala Žurovca dostalo ministerstvo predžalobnú výzvu a posledná komunikácia medzi stranami sa uskutočnila v novembri 2017. „Ministerstvo financií žalobu doteraz nedostalo,“ uviedol hovorca. Dodal, že podľa úradu medzinárodná dohoda porušená nebola.

Odstránenie bilbordov z ochranného pásma diaľnic a ciest 1. triedy vyžaduje novela zákona o pozemných komunikáciách platná v Česku od septembra. Majiteľom reklamných plôch nariaďuje z bezpečnostných dôvodov ich odstránenie, ak sú bližšie ako 250 metrov od diaľnic a 50 metrov od ciest prvej triedy.

Neprehliadnite

Cestári v septembri napočítali okolo diaľnic a ciest prvej triedy takmer 7-tisíc reklamných zariadení, z toho asi 3-tisíc ich odporovalo zákonu.

Po troch mesiacoch od zákazu bilbordov v ochrannom pásme ciest a diaľnic bol odstránený len zlomok nepovolených reklamných pútačov. Ministerstvo dopravy na začiatku novembra uviedlo, že vydalo päť desiatok výziev na ich odstránenie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bilbordy, Česko, vonkajšia reklama

Diskusia (0 reakcií)