Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žien – expertiek je v médiách málo, pomôcť má online vyhľadávač

16.03.2016, 11:39 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Médiá si do článkov vyberajú najmä vyjadrenia a názory expertov – mužov. Podporiť v tomto ohľade ženy – odborníčky má aj projekt portálu Ženy v meste, za ktorým stoja bývalé novinárky z denníka Sme.

  • Tlačiť
  • 0

Redakcia Zenyvmeste.sk spustila menší web Zenyinak.sk, v ktorom v prehľadnej databáze uvádza expertky podľa jednotlivých oblastí. Celkovo ide o 16 kategórií ako zdravotníctvo, politika, médiá či technika. Evidovaných žien sú desiatky, stránka obsahuje aj ich krátke profily a zoznam publikácií. 

„Slovenskí novinári tvrdia, a vyplynulo to aj z našej diskusie s novinárkami a šéfredaktorkami, že ženy ako odborníčky do článkov neoslovujú, pretože ich je málo. Za rok, čo funguje náš portál Ženy v meste, sme oslovili mnoho žien, ktoré vo svojich oblastiach dokázali, že sa vyznajú a určite majú čo povedať. Preto sme sa rozhodli sprístupniť všetkým vyhľadávač žien expertiek, ktorý budeme ďalej dopĺňať,” povedala Miriam Zsilleová, šéfredaktorka portálu Ženy v meste.

Redakcia Žien v meste sa odvoláva aj na prieskum Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť z roku 2013, z ktorého vyplynulo, že ženy v médiách vystupujú predovšetkým ako matky či partnerky významných mužov.

Ako ďalej dodáva redakcia, podľa analýzy obsahu na českom internete sa žena najčastejšie objaví v spojení štyroch slov: stará, mladá, matka, práca. Najčastejšie vystupujú ženy v médiách v úlohách očitých svedkýň a obetí. Muži vystupujú ako experti v 80 percentách správ.

Zenyinak je tretím webom vydavateľstva Webinak, ktoré zastrešuje aj športový web Športinak.sk. Aj ten tvoria bývalí redaktori Sme. Novinári z vydavateľstva Petit Press odišli po avizovanom vstupe finančnej skupiny Penta, nezamierili však do Denníka N ako väčšina redakcie, ale do tohto projektu.

Aj Webinak získal pri štarte finančného investora – spoločnosť Wennovatics Petra Sádela a Martina Klobušníka. Podľa obchodného registra do firmy následne vlani v júli vstúpila aj spoločnosť 123 prekladu.eu, kde je popri P. Sádelovi spoločníkom Martin Petraššovitš.

Vo vydavateľstve majú väčšinový podiel zakladatelia projektu M. Zsilleová, Michal Trško a Lucia Fränklová.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)