Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zem a vek, Slobodný vysielač, Hlavné správy a ďalší sa spojili v asociácii

05.12.2016, 12:08 | pol | © 2016 News and Media Holding

Viaceré slovenské médiá, ktoré dostali prívlastok propagandistické či umiernenejší „alternatívne“, budú spolupracovať v rámci novej asociácie. Volá sa Asociácia nezávislých médií (ANM), tvrdí, že členov chce brániť aj pred útokmi maninstreamových médií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Zem a Vek

Asociáciu založili v novembri predstavitelia redakcií Zem a vek, Slobodný vysielač, Hlavné správy, Medzičas a Dav Dva.

„Najzásadnejším dôvodom jej vzniku je koncentrovanie síl obhajujúcich všeobecné a nespochybniteľné práva na slobodu slova a prejavu, ktoré sú vystavené čoraz väčšiemu ohrozeniu,“ uvádza sa v stanovisku zapojených médií s tým, že budú reprezentovať spoločne „státisícové čitateľské a poslucháčske zázemie“.

ANM hovorí na webe o troch pilieroch, na ktorých chce stáť. Ako prvý uvádza vyslanie signálu čitateľom a poslucháčom, že tieto médiá sa usilujú o spoločný postup pri obhajobe inštitútu slobody slova a prejavu.

Úlohou asociácie má byť tiež „ochrana jednotlivých členských médií a ich spolupracovníkov pred útokmi a osočovaní zo strany ‚aktivitstov‘ a mainstreamových médií“ s tým, že „v prípade potreby Asociácia použije aj právne prostriedky“.

Ako tretí pilier ANM uvádza ambíciu „vstupovať do legislatívnych procesov a vyjadrovať sa k návrhom zákonov, týkajúcich sa médií“. Asociácia dodáva, že je pripravená zastrešiť aj ďalšie médiá, ktoré „sa budú stotožňovať so základnými princípmi žurnalistiky vylučujúce systematickú propagandu“.

Z proruskej propagandy či šírenia konšpirácií sú paradoxne obviňované práve médiá združené v ANM. Zem a vek sa profiluje ako „alternatívne spravodajstvo“, prezentuje sa kontroverznými názormi typu, že členstvo v NATO ohrozuje Slovákov alebo že chemoterapia je obchod so smrťou.

Slobodný vysielač ako hosťa často pozýva predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotleba, extrémistov podporovalo internetové rádio aj v regionálnych a parlamentných voľbách. Stanicu niektorí vnímajú aj ako priestor pre neonacistov, takisto šíri nepravdivé správy. 

Medzičas aj Hlavné správy sú prorusky orientované weby. Hlavné správy písali napríklad o vazalských vládach krajín EÚ, pretláčaní islamu na úkor kresťanstva či o tom, že „homosexuálny štýl života prináša smrť“.

Web bol zaradený aj do zoznamu projektu Konšpirátori.sk, ktorý zhromažďuje stránky s klamlivým či propagandistickým obsahom s cieľom vylúčiť ich z profitovania na inzertných príjmoch v rámci reklamných sietí.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Zem a Vek