Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Wikipedia získala vlani od darcov rekordných 20 miliónov amerických dolárov

03.01.2012, 14:58 | ČTK

Peniaze prišli od vyše milióna darcov z takmer všetkých krajín sveta.

  • Tlačiť
  • 0

wikipedia_logo-2.gif

Internetová encyklopédia Wikipedia získala vlani na daroch rekordných 20 miliónov amerických dolárov (15,4 milióna eur). Uviedla to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na blog americkej nadácie Wikimedia Foundation. Peniaze prišli od vyše milióna darcov z takmer všetkých krajín sveta.    

Wikipedia je nekomerčný projekt a jedinou veľkou internetovou stránkou, ktorá nemá príjmy z reklamy, ale z darov od používateľov. Príjmy encyklopédie od darcov rastú pravidelne od roku 2003, kedy sa začala kampaň na získavanie príspevkov.    

Získané peniaze budú použité na kúpu a inštaláciu nových serverov a hardvéru, expanziu mobilných služieb, právnu ochranu alebo na podporu veľkej komunity dobrovoľníkov, ktorí kontrolujú články. Wikimedia Foundation plánuje vo fiškálnom roku do konca júna 2012 minúť 28,3 milióna dolárov. Okrem darov získava peniaze aj vo forme grantov od rôznych inštitúcií.    

Wikipedia má viac ako 20 miliónov článkov v 282 jazykoch. Je najväčšou encyklopédiou na svete. Mesačne poskytne informácie viac než 470 miliónom ľudí. Na projekte pracuje viac než 100-tisíc dobrovoľníkov. Projekt bol spustený 15. januára 2001.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)