Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Wikipedia stráca prispievateľov

05.08.2011, 11:00 | Eva Vozárová | © 2011 News and Media Holding

Encyklopédia chce zjednodušiť pravidlá pre prispievanie.

  • Tlačiť
  • 0

wikipedia_logo-2.gif

Na otvorenej online encyklopédii Wikipedia je čoraz menej ľudí, ktorí by na ňu chceli dopĺňať nové informácie. Počet prispievateľov robí starosti prevádzkovateľom, Wikimedia Foundation bude musieť upraviť editovacie procesy tak, aby používateľov skôr motivovali, než odrádzali. Pre agentúru Associated Press to na výročnej konferencii Wikipedie v Izraeli pripustil zakladateľ Wikipedia Jimmy Wales.

“Zatiaľ to nie je kritické, ale považujem to za dôležité,” cituje agentúra Walesove slová na margo klesajúceho počtu píšucich návštevníkov. Nových dobrovoľných spolupracovníkov nepribúda už niekoľko mesiacov. Server CNet News poukazuje na fakt, že v marci tohto roka mala Wikipedia 90-tisíc aktívnych prispievateľov, no získať ďalších 5-tisíc si naplánovala ako úlohu až do júna roku 2012.

Cestu k zvýšeniu záujmu o editovanie internetovej encyklopédie vidí Wales v zjednodušení úkonov, ktoré napĺňanie Wikipedie obnáša. Pravidlá editovania považuje za príliš komplikované. “Viaceré editorské pravidlá sú pre nových používateľov nepreniknuteľné,” tvrdí Wales.

Wikipedia zverejnila pred mesiacom prieskum o svojich používateľoch. Z neho napríklad vyplynulo, že najväčšia časť, skoro tretina, má nad 40 rokov a Wikipedii sa venuje popri bežnom zamestnaní. Wales doplnil, že modelový príklad prispievateľa je preňho približne 26-ročný muž, ktorý sa však nebude venovať encyklopédii donekonečna. Wikipedia čelí riziku, že sa jej prispievatelia začnú viac venovať iným záujmom.

Ďalším rizikovým faktorom je pre encyklopédiu skutočnosť, že po desiatich rokoch existencie nie je potrebné venovať jej po obsahovej stránke toľko práce ako pred niekoľkými rokmi, v dôsledku čoho sa editori rozhodnú v prispievaní poľaviť.

Ešte pred dvomi rokmi Jimmy Wales údajný pokles počtu editorov popieral. Skupina výskumníkov z madridskej Universidad Rey Juan Carlos vtedy uviedla, že za prvý štvrťrok 2009 encyklopédia stratila 49-tisíc prispievateľov, násobne viac než za rovnaké obdobie rok predtým. Wales uviedol, že interné štatistiky Wikipedie takýto pokles nepotvrdili.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)