Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Wikipedia sa možno načas vypne

13.12.2011, 11:07 | Eva Vozárová | © 2011 News and Media Holding

Kvôli novému americkému zákonu, ktorý podporujú Apple, Microsoft alebo Adobe.

  • Tlačiť
  • 0

wikipedia_logo-2.gif

Najväčšia internetová encyklopédia Wikipedia môže byť v najbližších dňoch nedostupná. Zvažuje odstávku na protest proti novému návrhu zákona, o ktorom sa momentálne rokuje v USA. Ten má ochraňovať amerických držiteľov autorských práv novými tvrdými opatreniami, ktoré majú uľahčiť možnosť zažalovať internetových pirátov. Prevádzkovatelia Wikipedie podporujúci otvorené šírenie obsahu na internete sú proti.

Wikipedia zatiaľ o odstávke nerozhodla, cez víkend ju ako jednu z možných foriem protestu navrhol jej zakladateľ Jimmy Wales. Komunita tvorcov a podporovateľov Wikipedie o návrhu v súčasnosti hlasuje. Väčšina hlasov je silne v prospech takéhoto kroku, kým menšia časť nabáda k obozretnosti a nutnosti držať sa mimo politiky.

Stop Online Piracy Act, návrh zákona predložený v októbri, je v súčasnosti silne diskutovanou témou. Na rozdiel od Wikipedie ho podporila Business Software Alliance, ktorej členmi sú Apple, Microsoft alebo Adobe, upozornil Venture Beat.

Jimmy Wales dúfa, že dokáže proti novému zákonu zabojovať aj osobnou návštevou Bieleho domu. Napriek tomu však prízvukuje, že vypnutie Wikipedie považuje za jeden z potenciálne najsilnejších nástrojov, ktorý majú odporcovia v rukách.

Walesov zámer odstaviť Wikipediu je podobný tomu, ktorý zažila v októbri talianska verzia populárnej stránky. Tam administrátori Wikipediu na jeseň zablokovali na protest proti mediálnemu zákonu. “Môj názor je, že štrajk komunity bol veľmi úspešný v Taliansku a mohol by byť ešte silnejší v tomto prípade,” cituje Walesa server Torrent Freak.

V prípade, že sa väčšina komunity okolo Wikipedie vysloví za jej dočasné vypnutie, bude to znamenať, že jedna z najnavštevovanejších stránok na svete bude nedostupná pre stovky miliónov ľudí, ktorí ju navštevujú. Podľa servera TechCrunch má Wikipedia vyše 400 miliónov aktívnych používateľov a mesačne vygeneruje takmer tri miliardy page views.

Napriek týmto číslam má Wikipedia ako nekomerčný projekt už dlhšie problém udržať si finančných prispievateľov. V posledných rokoch tvorcovia zbierali peniaze napríklad formou verejnej výzvy. 

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)