Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Websupport hľadá slovenské on-line start-upy stojace za investíciu

30.03.2010, 09:00 | Eva Vozárová | © 2010 News and Media Holding

Investorov je veľa, dobrých nápadov málo, tvrdí firma.

  • Tlačiť
  • 0

Úspešný slovenský start-up chce pomôcť iným domácim start-upom. Hostingová spoločnosť Websupport podporí dobré nápady zo slovenského internetu. Poskytnúť sa im chystá know-how a priestor na serveroch, vybrané projekty majú šancu získať aj štartovací kapitál zatiaľ do výšky 30-tisíc eur. Websupport o tom informoval v pondelok na svojom blogu.

Podporiť start-upy sa hostingová firma chystá prostredníctvom svojho projektu Freeweb.sk. Ten pôvodne slúžil na podporu a propagáciu neziskových nápadov, no teraz svoju pôsobnosť rozširuje - podporovať začne aj služby s biznis ambíciami. Práve cez Freeweb vyzýva Websupport projekty so záujmom o pomoc k zapojeniu sa, tam im poskytne priestor a chce budovať zberné miesto pre start-upy snažiace sa získať začiatočný kapitál.

Hostingová firma totiž avizuje, že okrem vlastného času a peňazí plánuje k iniciatíve prispieť aj získaním ďalších zdrojov kapitálu. "Investorov je dosť, ale naozaj dobrých projektov málo," konštatuje šéf Websupportu Michal Truban na blogu. Investori, ktorí by sa mohli k projektu Freeweb postupne pripojiť, by dokázali prispieť podstatne vyššou sumou než počiatočných 30-tisíc eur od Websupportu, domnieva sa Truban.

Prihlášky od start-upov so záujmom o jednotlivé druhy podpory prijíma Websupport od včera. Autori projektov musia vyplniť iba základné informácie, ktoré sa doplnia o prezentáciu a popis projektu. Prihlásiť sa môžu rovnako nápady v štádiu konceptu aj už fungujúce služby. Truban pre Fwd.sk uviedol, že prvé žiadosti o sponzorovaný hosting aj o priamu finančnú podporu prišli cez Freeweb už v priebehu niekoľkých hodín od oznámenia úmyslu pomôcť takýmto spôsobom. V predchádzajúcich týždňoch pred zverejnením výzvy na zasielanie prihlášok kontaktovalo podľa tlačovej správy Websupport približne dvadsať projektov so žiadosťou o sponzoring.

Rozhodovací proces ani kritériá pre to, ktorým start-upom sa dostane podpory, Websupport na webe presne nepopisuje. Ponecháva ich skôr na úrovni interného rozhodovania na základe prihlášky. Podľa Trubana je pravdepodobné, že si bude hostingová firma pýtať od zaujímavých projektov dodatočné informácie, iniciuje stretnutie a podľa jeho výsledku sa s autormi nápadu dohodne na konkrétnej podpore. Jedným z konzultantov by podľa Živé.sk mal byť aj zástupca šéfa Sme.sk Tomáš Bella.

Websupport zároveň už teraz upozorňuje, že väčšia šanca je pritom na získanie konzultácií a hardvérovej podpory než kapitálu. Ten by mal smerovať len k tým najlepším nápadom. "Budeme radi, ak budú reálne dobré jeden až dva za rok," povedal Truban s tým, že pre iné projekty budú dostupné ďalšie formy podpory.

Start-upom, ktoré sa uchádzajú len o know-how alebo hardvérovú podporu, poskytne navyše Websupport pomoc bez záväzkov. Takýto vzťah bude v prípade straty záujmu zo strany autorov služby možné voľne ukončiť. Iný bude postup v prípade projektov, ktoré získajú financie. "To budú už samostatné dohody medzi start-upom a investorom. Pri väčších investíciách sa rieši kúpenie podielu, zmluva o zisku a ďalšie náležitosti," opisuje Truban.

Websupport nie je prvý úspešný subjekt, ktorý sa rozhodol poskytnúť určitú formu pomoci malým domácim internetovým projektom. Do podobných aktivít sa v minulosti pustili dva veľké slovenské portály Azet.sk a Sme.sk. Sme.sk v roku 2007 vyhlásila Projekt 007 pátrajúci po najlepšom slovenskom start-upe roka. Odmenou výhercom mala byť napríklad ponuka na pokračovanie projektu pod krídlami Sme.sk, ale aj pomerne výrazná publicita na najväčšom domácom spravodajskom serveri. Azet zas predvlani rozbehol svoj internetový inkubátor. V ňom hľadal nápady a start-upy, do ktorých by mohol sám zainvestovať. Viac informácií o Projekte 007 a Azet Inkubátore.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)