Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vrahovia Kuciaka môžu mať na svedomí viacero neobjasnených vrážd, myslí si Holcová

08.10.2018, 16:50 | reb | © 2018 News and Media Holding

Podľa českej investigatívej novinárky Pavly Holcovej nie je vylúčené, že vrahovia Jána Kuciaka v minulosti pripravili o život viacero ľudí. Myslí si, že po tragédii nazerá slovenská spoločnosť na novinársku obec s väčším rešpektom.

  • Tlačiť
  • 1

P. Holcová, ktorá spolupracovala s J. Kuciakom na investigatívnych témach päť rokov, vyjadrila tento názor v rozhovore pre český Reflex. To, že objednávateľom vraždy môže byť aj podnikateľ Marian Kočner, je podľa nej relevantná vyšetrovacia verzia. „A objednávateľov môže byť viac,“ dodala.

V rozhovore s Čestmírom Strakatým sa P. Holcová vyjadrila aj k údajne plánovanej vražde prvého námestníka Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho. Tú mala pripravovať práve skupina osôb spájaná s vraždou novinára a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Zoznam trestných činov, ktoré mohli spáchať títo podozriví, sa podľa českej novinárky nemusí končiť pri dvojnásobnej vražde a príprave ďalšej. „Obvinení môžu mať na svedomí aj iné, doposiaľ neobjasnené vraždy,“ uviedla P. Holcová.

Po vražde slovenského kolegu jej polícia vzala mobil. Čo tam našla, P. Holcová zatiaľ netuší. Do protokolu policajti uviedli, že sa telefónu nedotkli. „Protokol bol však napísaný tri dni po tom, ako mi telefón vzali. Čo sa s ním dialo počas týchto troch dní, nikto netuší,“ povedala. Aj keď polícia chcela zo zariadenia dostať nejaké informácie, aj vďaka solidarite a podpore novinárskej komunity z celého sveta si to podľa P. Holcovej napokon rozmyslela.

Novinárka v rozhovore okrem iného uviedla, že slovenskej polícii po posune vo vyšetrovaní dôveruje viac. „Je veľmi dobré, že sa po siedmich mesiacoch niečo deje,“ priblížila P. Holcová s tým, že na vyšetrovateľov by mala napriek tomu viacero otázok.

P. Holcová neskrýva názor, že po vražde J. Kuciaka a jeho partnerky M. Kušnírovej sa slovenská spoločnosť v niečom zmenila. Verejnosť sa po tragédii vyjadruje o novinárskej obci pozitívnejšie. Zato v Česku je situácia iná a novinári väčší rešpekt stále nemajú.

Neprehliadnite

Tomuto stavu nepomáhajú ani vyjadrenia mnohých politikov, medzi ktorými je aj prezident Miloš Zeman. Česká hlava štátu vo svojich príhovoroch novinárov často dehonestuje.

V spoločnosti sa tak politici snažia presadiť názor, že život novinára má nižšiu hodnotu ako život kohokoľvek iného. „My novinári sa však proti tomu nemôžeme brániť úplne sami,“ uviedla P. Holcová. Verejnosť by mala dať nielen prezidentovi najavo, že si prácu novinárov váži.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Ján Kuciak, Pavla Holcová